Коментари - Преди 90 г. жироплан кацна в Белия дом пред погледа на президента Хувър (видео) | dnes.dir.bg
назад

Преди 90 г. жироплан кацна в Белия дом пред погледа на президента Хувър (видео)

Испанският инженер Хуан де ла Сиерва го изобретява през 1919 г.

Обратно в новината
| Редактор : Калин Каменов

Коментари - Преди 90 г. жироплан кацна в Белия дом пред погледа на президента Хувър (видео) | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не съм много наясно с автожирите. От снимките на КАЦНАЛИЯ пред Президента се вижда че роторът се крепи към корпуса с пирамидална конструкция от три колони. Според мен никоя от тях не би могла да предава въртящ момент към ротора. Успоредно на предната колона има нещо което евентуално би могло, но пък ми се вижда много слабовато като конструктивен елемент за предаване на сила към сравнително големия и натоварен ротор. В стари списания от СССР съм виждал автожир без двигател който лети /условно казано=намира се във въздуха/ теглен от кола с дълго въже. Кой върти ротора? Не се бъзикайте че "пилотът върти педалите". Видимо подемната сила на ротора е недостатъчна и има, и крило. Логично е да се увеличи или възможността на ротора и се премахне крилото /става вертолет=хеликоптер/ или обратното /става класически самолет/. С такива проблеми у нас се занимаваше човек от Правец известен ми като Ники. Имаше произведени най малко два /червен и мисля черен/ и летяха понякога около Ботевград.

Ами преди два дена един обясни къде са грешките в статията, ама модератора ги изтри коментарите. Обаче ако напишеш автожир може да намериш безброй статии и картинки от което се вижда кое как работи. И да няма връзка на горната перка с двигателя. Защото ще се получи хеликоптер.

Хайде малко по-така с терминологията, а?! Gyroplane No.I е един от най-ранните опити за създаване на практичен летателен апарат с носещи витла. Той е конструиран от братята Бреге със съдействието на професор Шарл Рише... На 29 септември 1907 г., Gyroplane No.I е пуснат да лети за първи път.

Да издигнем и на него паметник

https://www.youtube.com/watch?v=AwCahQzW5yM

Силата на витлото е насочена надолу и благодарение на това витлото се издига нагоре.

И е с "гумен двигател"

и си прочети уроците по физика, пък тогава пиши.

Винтът е разположен над фюзелажа и е задвижван в ротация от енергията на двигателя защото ще се получи хеликоптер.

раликата межи автоджирото и хеликоптера е че ротора на хеликоптера е променилив ъгъл на въртене спрямо оста си, така се контролира дживението напред, назад и в доста случи странично, и същи така че в хеликопера за да се протипостави на въртящия момент който ротора оказва на корпуса се използва или втори, противоположно въртящ се ротор (който също е с промениливи ъгли срямо корпуса) или опашен ротрор във ветикална позиция в равнината на тялото с променлива скоросто на въртене - това позволява завинането. Всичко това позволява хеликоптера да "виси" и да се "върти на място" при автоджирото закрепването на ротора към корпуса е статично и максимално опростено. Понеже няма как статичния ротор да създава нищо друго освен подемна сила, има и ротор във ветикална позиция напречно на тялото които осигуява движението напред (също като самолет). Също така при автоджирото няма опашен или контравъртящ се ротор които да противодействат въртенето на корпуса а има преоразмерен ветикален стабилизиатор и преоразмерено кормило. Които работят само когато има въздушен поток - т.е. само в движение. Затова и автоджирото не може да "виси", не може да се движи странично, и не може да се движи назад, и не може да завива на място.

Жирокоптерите категорично могат да висят на едно място, както и да се движат бавно във всички посоки. По-трудно е отколкото с въртолет и маневреността е по-ниска, но е възможно. Това им е и приносът към авиацията - самолети има и от преди това.

Не могат! Няма как. Те не са вЪртолети.