На 10 октомври 2024 г. в Дулово почина бившият депутат от ДПС Гюнай Хасан Сефер, съобщи местният сайт "Кворум". Той ще бъде погребан в родния му град, допълва изданието.

Роденият на 24 септември 1962 г. Гюнай Сефер беше народен представител в 41-то Народно събрание, където активно се занимаваше с въпроси, свързани с развитието на Североизточна България. Той беше член на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите. В медийни публикации го наричаха "най-богатия човек в парламента".

Заради обвинения в корупция имунитетът му беше снет и срещу него започнаха съдебни дела.

През 2010 година комисията "Кушлев" наложи запор на имотите на депутата от ДПС. Запорирано бе имущество за около 2 милиона лева - апартаменти в София, 23 автомобила, имот от 50 декара в Дулово. Професор Кушлев тогава обяви, че срещу Сефер ще има и друг иск на стойност 8 милиона лева. Обвиненията на прокуратурата срещу политика бяха, че той е използвал документи с невярно съдържание, за да се облагодетелства с чуждо имущество. Запор бе наложен и върху всички банкови сметки на Гюнай Сефер и на семейството му. Запорирани бяха и дяловете, които депутатът имаше в 7 дружества.

"Аз не съм дошъл в парламента като някой безработен, имал съм много имоти и преди това, продавал съм и съм купувал, първата ми фирма е регистрирана през 1990 г.", заяви тогава той в отговор.

В рамките на два месеца през 2016 г. Гюнай Сефер получи две осъдителни присъди. Бившият депутат беше осъден на шест месеца лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок и глоба от 1000 лева, защото не подал данъчна декларация за облагаемите доходи за 2008 год., дължими по Закона за данъците на физически лица, в която да обяви доходите си от продажби и замени на земеделски земи, с което успял да избегне установяването и заплащането на данъчни задължения в големи размери - 11 729,64 лева. 

През април същата година състав на Апелативния съд във Варна със свое решение потвърди присъда на Сефер, произнесена от Силистренския окръжен съд - една година лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок за това, че като длъжностно лице - управител на "Гелиг" ЕООД в Дулово и на "Гелиг" ЕООД в София в кръга на службата си, в условията на продължавано престъпление и в съучастие като съизвършител с Митхат Табаков, съставил официални документи, в които удостоверил неверни обстоятелства и изявления - престъпление по член 311, ал. 1 от Наказателния кодекс. 

Bulphoto

Срещу депутата от ДПС се водше и дело в СГС. Той, заедно с Митхат Мехмед Табаков, както и Росица Василева Милчева и Веско Николов Пачкински бяха обвинени в за документни измами, извършени по повод на две обществени поръчки. Става въпрос за построяване на общо един път от 7 км. и 300 м., свързващ село Окорш с централния път от Шумен до Силистра. Чрез престъплението са присвоени 337 945,55 лева, а реално изграденият път е 1 км. и 700 м. и не отговаря на проекта.

След напускането на политиката, Гюнай Сефер бе активен предприемач в областта на строителството и бизнеса.