МОН: Няма грешка в задача на матурата по български език
Експерти от БАН обаче не са съгласни, смятат, че условието е объркващо за учениците
Обратно в новинатаКоментари - МОН: Няма грешка в задача на матурата по български език | Днес.dir.bg
Коментари
Господата от съответното министерство да признаят елементарната грешка и да си изгорят дипломите публично! Грешката е смислова и стилистична, може да е допусната неволна при набиране на текста, но въпреки това е очевиден пропуск.
Отново да покажем колко сме умни, а децата ни да се чудят как да влезнат в престижни университети. Браво за ума и далновидността, Г-жи и Г-да Специалисти-Грандомани от Министерството на умните. Голяма победа извоювахте - да затрудните децата и да изглеждат глупави в собствените си очи. Супер сте и сигурно се гордеете със себе си...
"спортната подточка е "б"" Някой май е наблягал повече на спорта и по-малко на българския. Защо ли, обаче, си е намерил работа като "журналист"?
Очевидна грешка в задача на матурата по български език не бе призната от министерство. Как е? Правилно, нали? Ама, от кое министерство- сигурно от това на земеделието или пък на вътрешните работи...или от което и да е, без значение. В задачата, като сложите комисияТА се подразбира, че това е извадка от текст, в който се упоменава точно за каква или коя комисия става дума. Не може един ученик да се представя пред някаква неопределена комисия, която отгоре на всичко го е одобрила ...како не може кое да е неопределено министерство да има отношение към матурата. Ако БАН са феодални старци, то МОН не знам какви са... Пълен резил.
Много глупава ситуация. Защо се излагат Министерство на образованието? Кого заблуждават!? Децата ще заминат в чужбина заради такива като тях. Е, после поне от министерството могат спокойно да използват писменно и устно верния отговор :D
не може да е "въздушния и сухопътен" -това значи, че е хем въздушен, хем сухопътен- ама влаковете не летят, нали? трябва да е "въздушния и сухопътния" транспорт /т.е. два вида транспорт/.
Грешката е вярна - но верният отговор е Г), а не Б) Ако се замени "Искърско дефиле" със "Стара планина" става ясно защо.
Е как ще дадеш такава простотия на матура? И това ще ти даде идея дали децата са грамотни или не... Идиоти на всяка крачка, мила родино...
В речевата практика... се срещат случаи, в които неправилно не се членуват сложни названия на институции и единични обекти, напр. Тя работи в Българска национална телевизия. Това се дължи на отнасянето им към същинските собствени имена, а те, както стана дума, по принцип не се членуват. Въпреки че играят ролята на собствени имена обаче, тези названия трябва да се членуват за изразяване на определеност (Българската национална телевизия е само една). Затова е правилно: Българската национална телевизия, Софийският университет. Имената на населените места и географските обекти са собствени местни имена и те по принцип не се членуват, но при названията предимно на реки и планини, когато са в множествено число или в мъжки род, единствено число, се използвот и членувани форми – Дунавът, Искърът, Родопите, Алпите и т. н. --------------------------------- Искърското дефиле също влиза в категорията на членуващите се и това е очеизвадно и ушепробивно за всеки, ползващ българския език като майчин в речевата си практика. Стара планина е изключение и не се членува никога в речевата ни практика. "Искърско дефиле" не се членува само при въвеждането му като название, т.е. като собствено име в даден текст.- напр.: "Искърско дефиле" се нарича разломът в западната част на Стара планина. "Искърско дефиле" се нарича улицата, която пресича този булевард след 100 м. Минахме по улица "Искърско дефиле". Обикновено в тези случаи се слага в кавички.
Какво да очакваме от представителите на МО, като се вижда каква ни е образователната система, която е в упадък. Та нали тези неграмотни ученици един ден ще влязат в образователното министерство.
Естествено, че комисията трябва да се членува - защото никой не праща едно и също мотивационно писмо на десетина комисии, а някоя си от тях се впечатлила ... Може да се впечатли точно комисията, на която е изпратено - затова трябва да се членува, а както е в задачата - няма верен отговор, защото тези задачи ги съставят олигофрени с връзки в партии, а не грамотни учители! В тоя МОН не за първи път доказват, че са полуграмотни калинки, заети да измислят някакви безумни задания за децата, за да се правят на интересни и да си задоволяват собствените болни амбиции!
Ето това е действителното състояние на министерството на образованието, при управлението на един полуграмотен министър председател, който не слиза от екраните на телевизията и е с изяви по всички медии, ВЪПРЕКИ, че не може да спретне в правилен словоред едно изречение от 10 думи! Такива неграмотни кадри са и всичките в министерството на образованието! -"От просветното министерство контрираха, че екип от учители и езиковеди одобрява финалните варианти на матурата и сопред тях отговор "б" е напълно верен." - "От ведомството обясниха, че грешката е станала, докато платформата се тествала." А бе СМЕШНИЦИ НЕГРАМОТНИ, че малко ли ви беше времето да тествате и приложите правилно въпросите! Нагла и безскрупулна чиновническа ПАСМИНА с големи уста и заплати, които унищожиха и направиха неграмотно едно цяло поколение българи, като ги лишиха от елементарни знания за българската класическа литература,която е на световно равнище!
Чудя се дали писачите на Дира могат да отгатнат верния отговор?... Но много се съмнявам....
Верен, ама друг път! Това ако ми го изтърсят, ще си помисля, че говоря с рускиня! Аман от псевдо -литератори! КУрифеи.....повече курви отколкото феи! Като са сбъркали -да си признаят, а не от 9 кладенеца вода да ми носят!
Вярно че от 20 години не съм във България, но българският ми съвсем е закуцал. Голям неграмотник съм станал. Някой би ли обяснил грешките?
В стила на задачата: Неграмотността на министерство отново не изненада родител, а дали ще впечатли министър? А дали министър ще си подаде оставка? Макар и формално правилни, такива фрази звучат изкуствено и предвзето. Тази употреба е привнесена като валидно правило от руския език и можеше да се наблюдва като екзотика още преди 30+ години. Още тогава под нея прозираше комплексираността на тези българи, които предпочитаха да говорят на руски пред българите, подобно на сегашните, които парадират на сакатия си английски пред нас. Тази матура вече покзва колко дълбоко неграмотонстта е засегнала мисленето ни. Чуваствам се омърсен.
Привилно. Мотивационно писмо се изпраща конкретно до някого, във връзка с нещо, което се очаква или се ангажираш. Не изпращаш 1 мотивационно писмо до 100 комисии, да обясниш на всички едновремено колко много искаш да работиш точно при тях стоте...
Като се замислих ги видях, с изключение на А. Мозъкът ми просто прочете Искърско дефиле членувано например.
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътНИЯ транспорт в страната. Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисияТА. В) Още утре г-н Каменов, адвокатЪТ на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш необходимите документи. Г) По ИскърскоТО дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти.
Интересно, ако верният отговор на 7-и въпрос е Б, защо във въпрос 36 (А) искат членуване на "Варненски" и "околност": Във (Варненски) археологически музей се съхраняват едни от най-забележителние паметници на световната култура, открити в (околност). Според МОН правилните форми са: "Варненският", "околността", .... откъдето директно следва, че в аналогичната ситуация при 7-и въпрос "комисия" е неправилна форма.
"бла бла впечатли комисия" - Майка ми е рускиня и говореше така...звучи доста неестествено, а сега главният държавен експерт по български език ми казва, че било правилно... Ами махнете направо всякакъв вид членуване и след две поколения всички ще говорим като в маалата.
Да няма грешка. По това кой го е отговорил правилно това, ще разберете кой е платил и е знаел отговорите на въпросите или е вътрешен човек. Няма такива неграмотни ....
Относно въпрос 26, там отговор (Г) е много по-силно потвърден в текста, отколкото отговор (А). Съвсем експлицитно е казано, че за създаването на електронна книга не са нужни мастило, лепило, хартия и др. А отговор Г е: "При издаването на електронните книги се влагат в пъти по-малко материали като хартия, мастило и др." Също така в текста е казано, че "търсенето на хартиени книги както у нас, така и в Европа е значително по-голямо, отколкото на електронни книги", което влиза в пряко противоречие с отговор "А", посочен за верен от МОН.
......Александър Трингов, държавен експерт по български език.....?!? МОЛЯ! Добре, че децата завършиха преди години и не са попадали в лапите на подобни "корифеи"! АлЮЮЮЮ!Тринго! Че ти с подобни актове направо осакатяваш младото поколение бе! Ако съм министър ще те уволня на мига! Държавен експерт бил! Щели да вдигат качеството на образованието! Ха,ха...
Грамотен или не - или бягаш в чужбина и там български език не ти трябва но поне живееш достойно, или си оставаш в кочината и вегетираш с 500 лева заплата. Това е истината.
Сбиртък с министерство да подава оставкаТА! Прецедентността на примерите показва желание ученикът да бъде объркан и смутен, а не намерение да бъдат проверени знанията му. За 6-ца винаги трябва да има една трудна задача, но тя трябва да е интелигентна и брилянтна, а не тъпа и коварна!
С тези простотии и последния разколебал се кандидат студент ще хване пътя за някой мегаполис. Там никой няма да му брои и да се чуди на езиковите му грешки. Ако искате да скъсате 99.998 % от зрелостниците пуснете им онова В КЪЩИ или ВКЪЩИ и да закриваме българската граматика.
Голям ужас, що за тест е това с изречения, които звучат като калпаво говорене на български език, т.е. на развален български. Явно МОН си е внесло "експерти" от чужбина - в другите славянски граматики няма членуване, има падежи. Наште деца все пак се явяват на тест по български, а не по сърбски, молдовски и т.н. Оставка и то незабавно, некадърността надмина себе си по висшите етажи на държавата ни!
къв е тоя пълен член и непълен член? Моя е винаги напълнен. Догодина яз ще им напрая тия тестове. Ще са с думата АБСОЛЮТНО. Днеска си прайх лаф-мухабет с един непълен член дет бачкал у Лондон три месца. Ми чи на тоя член всяка втора дума му беше АБСОЛЮТНО. Преди да иде там не беше така.
На първо четене и аз казах отговор Б. После прочетох и за смамия казус в статията. Оказа се, че съм членувал думата "комисия" по инерция. Изобщо не забелязах, че не е членувана. Затова и съм си помислил, че отговорът е верен. И аз нямаше да мога да дам категоричен отговор, ако се бях явил на тая матура.
Думата превзет (превзета, превзето, превзети; от глагола превземам се), означава ’неестествен, престорен, фалшив’. Той беше дребен човек с мек, превзет глас. Превзетото държание и лукавата усмивка на тийнейджърката вече започваха да ме дразнят. Думата предвзет (предвзета, предвзето, предвзети) означава ’предварително приет и поддържан’.
Четем 8-и въпрос: В кое от изреченията НЕ е допусната граматическа грешка? (Верен отговоор В). .... Г) В интервю зрителят не одобрява и протестира срещу насилието над животниТЕ. В случая в Г) няма граматична грешка, най-малкото защото може да става въпрос за насилие над конкретни животни, на което зрителят е бил свидетел и коментира именно него. И в духа на аргументацията на МОН, да има граматично правило, че "животни" трябва да е нечленувано?
Точно така, браво за този логически анализ. Но вие разсъждавате логически, а от МОН доказаха, че това не го умеят. Те на матури по български език не са се явявали, иначе нямаше да са ги взели с тази си доказана и утвърдена на брифинга тъпотия.
Занчи МОН не само пуска абсурдни тестове, с грешки и противоречащи си изисквания в рзличните задачи, ами и доказва упорито пред цяла България тъпотията си, като продължава да твърди - грешка няма. Вместо да се извинят и заплатите им за месец май да им бъдат отнети и дадени да покрият разходите по провалената матура, която да бъде повторена.
Няма правило в българския език, което да налага членуването на дума в края на изречението. В случая може да става въпрос за комисия, която изказващият изречението не може да конкретизира поради липса на достатъчно информация. Ясно е, че визира конкретна комисия, но не бъдейки конкретно осведомен за коя комисия става въпрос, то тогава няма за какво да членува думата. Просто зрелостниците не мислят достатъчно.
Браво бе, Стара планина е изключение?! Черно море, Горна Оряховица, Твърдишки проход и още 1000 подобни са изключения? В речта може да се каже "искърското дефиле" и ще е правилно защото е с малка буква - т.е. дефилето на река Искър. В примера в матурата е изписано с ГЛАВНА БУКВА, т.е. има се предвид името като цяло "Искърско дефиле", защото няма такова нещо самостоятелно като "Искърско". А след като е цялото име "Искърско дефиле" не се членува. Щеше да се членува, ако беше изписано с малка буква.
Варианти б) и г) са еднакво оспорими дали трябва или не трябва да се членува, затова тази задача е глупава, защото няма еднозначен отговор. Аз лично предпочитам г) за верен отговор.
Ъ? А ти да не би мисъл да си вложил в този йезуитски пост? ЧиновникЪТ от МОН ли си? Или началникът му си?
Че има грешка е повече от ясно, не може в един тест за матура по български език да има изречения на развален български език. Но пък упорството на МОН ме кара да мисля, че са създали поредната Стратегия, и тя се нарича "Обезграмотяване на нацията българска". И тази стратегия вече работи, защото са нзначени неграмотни, незнаещи български език утрепки в това министерство, на всички нива. А стратегията с Обезграмотяването е в чест на 24-ти Май.
Тези, които могат, не са допускани, защото ще се види, че тези дето са там (в случая е МОН) са некадърни.
хихи... то и със значките на катаджиите нямаше грешки... добре че махнах семейството си навреме