Д-р Румена Филипова пред Dir.bg: Руската дезинформация за България се засилва в социалните медии
Институтът за глобални анализи организира международна конференция "Централна и Източна Европа на фронтовата линия: Съвместно противодействие срещу авторитарното влияние на чужда държава"
Институтът за глобални анализи организира международна конференция "Централна и Източна Европа на фронтовата линия: Съвместно противодействие срещу авторитарното влияние на чужда държава" (Central and Eastern Europe on the Frontlines: Forging Collaborative Solutions to Foreign Authoritarian-State Influence).
На събитието на 19 май ще присъстват експерти от Централна и Източна Европа, а целта е стартиране на регионален диалог в три основни направления: обмяна на гледни точки за историческите и съвременните предизвикателства на руското и китайското влияние (особено в сферата на дезинформацията) в Балтийските държави, Централна Европа и България; идентифициране на най-добри практики на ниво правителствени структури и гражданско общество за противодействие на медийното влияние, оказвано от авторитарни държави; предложения на конкретни инициативи и план за действие за регионално сътрудничество: приносът на инициативата "Три морета", както и подобряването на свързаността между България и страните от Централна Европа и Прибалтика.
Модераторът на дискусиите - д-р Румена Филипова от Института за глобални анализи, разказа пред Dir.bg повече за четирите панела, които са "История на устойчивостта: Балтийските държави срещу Русия и Китай", "Оръжейното използване на историята и социалните медии", "Оръжейното използване на историята и социалните медии", "Разнообразни гледни точки? Централна Европа отговаря на авторитарното предизвикателство" и "Мрежово сътрудничество, трите морета и пътят напред за Централна и Източна Европа в борбата между демокрацията и автокрацията".
Д-р Филипова, първо - защо е важно да говорим по темата, която събира редица международни експерти в София на 19 май?
Защото това е свързано с най-големите предизвикателства, които стоят в международната политика като цяло, в световен мащаб, което се свърза и с развитията във вътрешната политика. Тоест в съвременния свят вече има неразривна свързаност между глобалното противопоставяне между демокрациите и авторитарните държави за световния ред, но също така това се отразява пряко и във вътрешната политика на държавите и конкретно опитите за огромно влияние в Европа, идващи от Русия и Китай. Затова е много важно да имаме един обединен и регионален отговор в Централна и Източна Европа, тъй като става по-трудно тези предизвикателства да бъдат преодолявани от държавите в самостоятелната им форма.
Споменахте в предварителния ни разговор, че България във външнополитически план, особено що се касае до тези въпроси, е концентрирана по-скоро върху съседите си от Балканите, докато опитът на прибалтийските страни би бил ценен.
Абсолютно. По принцип традиционно за България е, че се фокусира във външнополитически план върху най-близките си съседи от Балканите, което естествено е важно, но трябва да градим и дипломатически контакти и общи действия с останалите държави в Централна Източна Европа, с които споделяме сходства, но също и разлики.
По отношение на балтийските държави е много важно да се отбележат няколко факта. Първо, те също като България са малки държави, дори по-малки като територия, също така по отношение на население. Ние често чуваме наратива, че България е малка държава и съответно не може да има голямо влияние и дори самостоятелна външна политика, но всъщност тези държави показват много ясно, че има и важни субективни фактори, а не само обективните от гледна точка на размер на държавите и че те успяват да са лидери в иновациите, в дигиталната сфера, проявиха лидерство и в помощта си спрямо Украйна. Това е много важен пример за България - че една страна може да има голямо въздействие в европейски план без да е задължително това да е свързано с размера на територията ѝ.
Също така много важно по отношение на външното авторитарно влияние е да се покаже, че Литва, Латвия и Естония сами решиха през последните години да се оттеглят от инициативата за сътрудничество 17+1 между Китай и държавите от Централна и Източна Европа и съответно тя стана 14+1. След това през 2021 г. Литва реши да установи дипломатическо сътрудничество с Тайван с откриването на тайванско представителство във Вилнюз, което пък доведе до много сериозен дипломатически и икономически отпор от страна на Китай. Но всъщност примерът на Литва показа, че този икономически и търговски блокаж от страна на Китай може да бъде преодолян и не представлява екзистенциална заплаха за държавите, тъй като партньорите от Европа и Америка също помагат. И те помогнаха на Литва да преодолее липсите. Това е още един пример от Прибалтийските държави.
И не на последно място - високите им нива на медийна грамотност, което основно ги нарежда сред първенците в европейски мащаб. В конференцията ще повдигнем именно тези въпроси, ще обсъдим как се постига тази висока медийна грамотност и резистентност спрямо чуждото дезинформационно влияние.
Едно от направленията е идентифициране на най-добри практики на ниво правителствени структури и гражданско общество за противодействие на медийното влияние, оказвано от авторитарни държави. Може би в това отношение наистина има много какво да се предприеме на държавно ниво, но и обществото като че ли трябва да е по-ангажирано?
Абсолютно. И най-вече трябва да има взаимовръзка между гражданското общество, от една страна, и правителствените структури, от друга. По отношение на гражданското общество, естествено, това са от една страна дейностите на журналистическите организации, които трябва още повече да се обединяват, най-вече когато има политически натиск срещу тях. От друга страна, неправителствените организации провеждат проучвания за дезинформация, медийни тенденции, влияния, има и много важни инициативи за медийна грамотност. Това е на ниво гражданско общество.
На ниво правителствени структури също трябва да се вземат важни мерки. Първо, да се открои важността на въпроса за дезинформацията и ефективната борба с нея. Конкретно за България предстои да се изградят стратегически комуникации на правителствено ниво, чрез които бързо да се реагира на заплахи, включително на външни заплахи и дезинформационни кампании, провеждани например от Русия и Китай. И тук е важно как такива правителствени структури ще могат да си съдействат с гражданското общество за обмяна на идеи, на информация и за изграждане наистина на един общ фронт от всички играчи в тази област за най-ефективно справяне с медийните проблеми.
Дезинформацията не датира от началото на войната в Украйна, но събитията там поставиха акцент върху сериозността, с която трябва да се борим с това явление, нали така?
Със сигурност. Дезинформацията, особено от Русия и Китай, датира от доста по-отдавна - от преди началото на войната през миналата година, но войната още повече засили тенденциите на руската дезинформация. Например, за България и за цяла Югоизточна Европа е характерно, че руската дезинфорамция се засилва в социалните медии особено. Една от причините е, че Европейският съюз спря предаването на канали, които са собственост на руската държава и за да компенсира тази липса Русия се насочи още повече към дезинформация в социалните медии и също така още повече използва дипломатическите си представители за изпълняването на тази роля. А тематично се засили особено много историческата дезинформация.
В тази връзка, един от четирите панела - "Оръжейното използване на историята и социалните медии" прави особено силно впечатление. Подобно явление звучи опасно и сериозно.
Наистина е така и ние специално ще поставим акцент върху употребата на историята в политиката и в медиите, защото имаше подценяване на ролята на идентичността, която естествено е свързана с исторически интерпретации в международните отношения, в политиката. По принцип се говори най-вече за разпределяне на ресурси и прагматични инструментални подбуди в международните отношения и в политиката, които естествено са важни, но видяхме, и това е характерно за целия свят, че политиката на идентичност е не по-малко важна и най-ясно това беше показано с войната на Русия срещу Украйна от миналата година. Видяхме как историческите изкривявания и фалшификации и възприятията на един лидер за историята на неговата страна и тази на друга държава могат да са причина и подбуда за пълномащабна инвазия. Така че, смятаме, че е много важно да разберем как се употребява историята, от кого, с какви послания и всъщност как можем да преодолеем разделения, свързани с интерпретацията на историята и къде е мястото на историческото образование и позитивното използване на социалните медии за това образование.
Визитка:
Д-р Румена Филипова е председател и съосновател на Института за глобални анализи. Защитава докторска и магистърска степен по международни отношения в Оксфордския университет, както и бакалавърска степен по политика, психология и социология в Кеймбриджки университет. Придобива опит в неправителствения сектор като научен сътрудник в Центъра за изследване на демокрацията и гостуващ изследовател в Московския център Карнеги, Полския институт по международни отношения, Центъра за либерални стратегии, Чатъм Хаус, Кеймбриджки форум за Централна Азия.
Основните научни интереси на д-р Филипова са свързани с политиката и международните отношения на страните от Централна и Източна Европа със специфичен фокус върху въпроси на идентичността, конструктивистката теория в международните отношения, медии и дезинформация, авторитарното влияние на Русия и Китай в региона. Организира и участва в широк спектър от конференции и коментира вътрешно- и външнополитически събития и тенденции в национални и международни медии като Българското национално радио, Voice of America, Al Jazeera, Немското национално радио, Süddeutsche Zeitung, Meta (Северна Македония), Emerging Europe.
НАЙ
Ураганен вятър във Варна, селища без ток заради снега в Ловешко и още блокирани проходи
Боровец е без ток, ски зоната не работи, семейство с деца закъса в автомобил при Петрохан
Азербайджанските авиолинии спират всички полети от Баку до Чечения, загиналите са вече 38
Върховният съд разреши вписването на втора православна църква в България
Британски медии: Съпругата на Башар Асад е болна от левкемия
Киев обвини Русия, че е свалила азерския самолет в Казахстан с 38 загинали
Ройтерс и Еuronews: Ракета на руската ПВО е ударила азерския самолет
Енигма остава причината за авиокатастрофата в Казахстан
Върховният съд разреши вписването на втора православна църква в България
Боровец е без ток, ски зоната не работи, семейство с деца закъса в автомобил при Петрохан