Мръсната тайна на чистите соларни технологии

"Зелените" слънчеви термо-панели и фотоволтаици може би имат и своята мръсна страна. Какво става с милионите соларни панели от многобройните ферми и покривни инсталации, след като изтече срокът им на годност – 20-25 години, пише GreenTech.bg.

Обратно в новината

Коментари - Мръсната тайна на чистите соларни технологии | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Човече, Земята всеки ден се заселва все по-гъсто. Не само изхранването, но и кислорода скоро ще стане проблем. Плодородните земи се засаждат с растения, част от хранителната ни верига. Ако в днешно време разхищаваш плодородна земя за соларни паркове, ти обричаш някого на глад. Егоцентрични индивиди като теб, никога не си задават тези въпроси, защото преобладаващата част от мисълта им е заета от натрапчивата идея - печалба, печалба и пари, пари. Дори някой да ползва земята за красота, пак е по-природосъобразно от това да я унищожиш бетонирайки я.

nai dobriq na4in za elektroenergiq e ot VODATA... vodnite turbini sa zdravi i mogat da izpolzvat sega6nata elektrorazpredelitel mreja.. otdelno vodni elektrocentrali moje da ima navsqkade pos veta dori i v ANGLIQ kade e mnogo obla4no

Така е! Никой няма да изчисти излетия цимент в нивите след като спре да функционира съоръжението. Просто гонят печалбата! Монтирането на подобни панели на дребно по покривите на сградите би било много по ефективно и природо съобразно.

В НОРМАЛНИТЕ СТРАНИ ВЪПРОСЪТ С ТРЕТИРАНЕТО НА ОТПАДЪЦИТЕ, ПОЛУЧЕНИ СЛЕД ИЗВЕЖДАНЕТО ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯ (СЪОТВ. - РАЗГЛОБЯВАНЕТО) НА ДАДЕНА ИНСТАЛАЦИЯ, СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЧАСТ ОТ ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА (ОВОС) НА ПРОЕКТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИЯТА, КОЯТО ОЦЕНКА СЕ ИЗГОТВЯ ОЩЕ ПРЕДИ ДАВАНЕТО НА ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА ОТ СЪОТВЕТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА. ЗА ЖАЛОСТ, ЛИЧНИЯТ МИ ОПИТ ПОКАЗВА, ЧЕ ТОЗИ ВЪПРОС НИКОГА НЕ Е ПРЕДМЕТ НА ОВОС В БЪЛГАРИЯ...

dobre be, a plodotvornite zemedelski zemi, kato se zasadqt sys zelen4uci i se torqt, da ne bi da ne wredqt na prirodata? I tiq zemi kato gi zasajdat, nali pak e za pe4alba, ili prosto za krasota???

МОИТЕ ИНОВАЦИИ ПРАВЯТ ЕДИН КЛИМАТИК ДА ВЪРШИ РАБОТАТА НА 5-6. ПРОСТО НЕ РАБОТИ НА 15%-20% НАТОВАРВАНЕ А НА 80%-120% /ПРИ ИНВЕРТОРИТЕ МОЖЕ ДА РАБОТИ И НАД НОМИНАЛА. ЗА ВАРНА МЛАДОСТ БЛ 106 ВХ 1 ОСВЕН ЧЕ ТОПЛАТА ВОДА НИ СТРУВА ОТ 2.48лв ДО 3.86лв ЗА ТОН ЗАТОПЛЯНЕ, ТО ОТОПЛЕНИЕТО ЗА 21 АПАРТАМЕНТА /15 ПОЛЗВАТ АКТИВНО/ СТРУВАШЕ 4500лв ИЛИ ОКОЛО 25лв НА СТАЯ НА МЕСЕЦ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПОЛЗВАНЕТО НА ЕДИН КЛИМАТИК /60 000btu/ ЗА ПОДПОМАГАНЕ ПАРНОТО НА БЛОКА. ПОДОБНА СИСТЕМА ВНЕДРЕНА В ДЕТСКА ГРАДИНА СВАЛИ РАЗХОДА ЗА ОТОПЛЕНИЕ ОТ 23000лв ЗА СЕЗОН НА 13000лв., КАТО ПОВИШИХМЕ ТЕПМЕРАТУРИТЕ ПРИ ДЕЦАТА ОТ 19'С НА 22'С

Мръсното в тази работа в България е, че се строи на плодородни земеделски земи. Строи се не за икономия или опазване на природата, а за далавера поради високата изкупна цена. Ползата ако всеки сложи 3-4 панела е пъти по-добра отколкото да се строят паркове.