Метрото напукало джамията
Изкопните дейности по проекта за столичното метро, които са на два метра разстояние от стените на централната джамия “Баня баши“ в София, застрашават храма от увреждане и разрушаване, съобщиха от пресцентъра на Главното мюфтийство.
Обратно в новинатаКоментари - Метрото напукало джамията | Днес.dir.bg
Коментари
Да си се молят в Турция!!!Не мисля,че с нахалното си поведение са заслужи и тази джамия.500 години робство,а и джамии ще им строим,а и ще ги пазим.Всички сме чели в учебниците по история какво са правили те едно време с нашите църкви.Не мисля,че ние БЪЛГАРИТЕ сме по-глупави от тях,че да им уважаваме религията,щом те не уважават нашата.Айде със здраве.
ЦИТАТ : ..Това е поредният опит да бъде поруган мюсюлмански храм... до колкото разбирам и проумявам, тези думи недвусмислено се тълкуват само и единствено като ясно обвинение в предумишлено престъпление от страна на предубеден злонамерен извършител спрямо строго определен потърпевш. до колкото си спомням думите на БиБи относно етническата карта, би трябвало скоро самият той да се включи изключително активно в разясняването на този ужасен преднамерен саботаж... в крайна сметка трябва да стане ясно това етническа карта ли е или тероризъм срещу горките хора и всъщност какво по конкретно се цели с поляризирането на този инцидент - защото ако целта е наистина такава - да се спаси сградата, дали точно това трябва да бъде най-подходящият начин и израз с който да се постигне ?... мисля си че не е изкючено мюфтийство и сие да са си вкарали жесток автогол. явно не е обмислено добре че подобна теза за умишлено унищожаване на историческа забележителност въз снова на етнически и верски настроения и то от страна на държавни институций, няма даже и да бъде погледната на сериозно във висша международна съдебна инстанция. при всички положения, ако на селяммалейковците им се наложи да доказват че не размахват жълтата звезда и съвсем не искат да творят религиозна омраза, ще трябва да се жалват не само в БГ и да докажат практически, на кой по точно е идеята да се поругае определено храма и как е успял да скалъпи такава брилянтна и точна конспирация... - въобще не им лесно на тези гадни фашисти в днешно време, за да бутнат една омразна постройка им се налага да прокарват цяло метро и всичко това да се случи точно на рамазана... в случай обаче че тези зли гений не бъдат установени, всяка една сива клетка която може да съгласува възгледите си с поне още една, ще се усети че на картинката в крайна сметка се очертава вече отработената схема за девидент от подклаждане на разделение и омраза в стадото на полуприматите. биби ясно подчерта че за такава практика ще има червени картони. неграмотен но парен, кривоглав доги едва ли ще се изцепи с отношение по проблема (колкото и много да му се иска да не пропуска моменти за блясък) ... задава се плътна балканска интрига около всевишният, болен + яне ако искат да се докажат не бива да пропускат такова положение за дузпа на празна врата... кофти за правоверните когато аллах се включи лично и ти наклони минарето..
да човек трябва да има уважение и търпимост, навремето Велика България се е разпаднала именно заради нетърпимоста на трите религии в трите и части (християнство, юдаизъм и мюсулманство) - а и на времето християните сме спасили зараждащото се мюсулманство при бягството им от Мека.
Ти наистина не си българин. Хайде стига сте се опитвали да ни секачвате на главата. Тарикати дребни. Бог си знае работата. Аз ще си плащам данъци и от МОИТЕ данъци ще се оправя джамия. За да може разно примитивни тарикати да ми се качват на главата. Айде УА от тука прости селски въшки. А ПАРИ ДА ПОСТРОИТЕ 1300 ДЖАМИИ ИМАХТЕ, А? ОТ КЪДЕ ДОЙДОХА ТЕЗИ ПАРИ. А СЕГА НИЕ щЕ ВИ ПЛАЩАМЕ И РЕМОНТ НА ДЖАМИЯТА. а ОБЕДИ И ВЕЧЕРИ НЕ ИСКАТЕ ЛИ ДА ВИ ПЛАЩАМЕ. тО БИВА НАГЛОСТ, НАГЛОСТ, АМА ЧАК ТОЛКОВА! Последни новини, в Англия взеха да се усещат и се опитвали да демонстрират против ислямизацията на Европа имало и сблъсъци. европа започва да се усеща. България не е място за ислям.
Tazi Djamiya, na koiato mestoto NE e tam, mozhe da se premesti do blizo, AKO doide Americanska compania koiat dvizhi takiva zadania. vaprosat e - KOI shte plati smetkata???
смърт за тея боклуци , СМЪРТ ЗА ГАДНИТЕ ТУРЦИ , 5 века ни ма4кат и ся ще ни тряят 2 хилядолетия да наваксаме пое4ето държави в ЕС , а тея тръгнали да се притесняват за некъф ТУРСКИ ОТПАДАК , СМЪРТ ДА ПАДА , ДА ГО БУТАТ СЪС БОЛДОЗЕРИ И БОМБИ , ДЕБА ГАДНИТЕ МЮСЮЛМАНИ РЕЗАНИ , С РАКЕТИ И ФАКЛИ МОЩНО ДА Я БУТНАТ ТАЯ ИЗМЕТ ..
КАКВА СПОРЕД ТЕБЕ ДА БЪДЕ РЕАКЦИЯТЯ НА БЪЛГАРИТЕ .ДА БЛАГОДАРИМЕ ЗА ТРСКОТО < ПРИСЪСТВИЕ
Не е вярно защото метро там все още не се строи.Първо то е на 20 м южно от сградата и не може да и влияе. Сега се строи някъкъв канал на топлофикация, който е по-високо от основите на джамията и не може да й влияе. Просто сградата от годиени си има пукнатини и искат пари за ремонт.
Вие, които искате да се събори джамията сте същите, които проведохте възродителния процес, които откраднахте парите и имотите на останалите, които бетонирахте брега на Черно море и вътрешните курорти, които ограждате недвижимите си имоти с 5м крепостни стени, които, за да построите нещо ново и грозно, разрушавате нещо старо и хубаво / проекта за метрото е от времето на Т.Ж./ , които върнахте двойно имотите на царя, които управлявахте и бяхте поддръжници на тройната коалиция, и т.н. и т.н. За щастие вие не сте наследници на духа и справедливостта на Левски, а това значи че не сте и българи! Истинските българи ценят всичко , което Бог е сътворил и човек е съградил с разум!
драги мюсюлмани не ви искаме в нашата страна не искаме вашите привилегии не искаме вашите интереси не искаме вашата смрад
НЕ Е ВЯРНО. ТАМ МЕТРО ВСЕ ОЩЕ НЕ СЕ СТРОИ, А НЯКАКЪВ КАНАЛ ЗА ТОПЛОФИКАЦИЯ, КОЙТО Е ПО-ВИСОКО ОТ ОСНОВИТЕ НА СГРАДАТА. МЕТРОТО Е НА ОКОЛО 20 МЕТРА ЮЖНО ОТ ДЖАМИЯТА И ОЩЕ НЕ Е ЗАПОЧНАТО. ПОВРЕДИТЕ НА СГРАДАТА СА ОТ ГОДИНИ И НЕ СА ВСЛЕДСТВИЕ СТРОИТЕЛСТВОТО НА ТОЗИ КАНАЛ.
православен християнин съм. и изключително съм обезпокоен от тази новина. Баня баши е една от най-старите джамии на Балканите и несъмнено е културно наследство за всички нас. дори една приятелка мюсюлманка ме вкара вътре, за да я разгледам. наистина тази джамия трябва да остане непокътната!!! НООО това, което ме обезпокоява също много е тъпото изказване на мюфтийството! какви са тези конспиративни теории и защо само плашат и настроиват мюсюлманите срещу България! как не ги е срам да обвиняват нагло цялата държава в опит да съборят джамията!!! тълпа лумпени!
КАК ЩЕ СЕ НАПУКА ОТ МЕТРОТО КАТО ТАМ ОЩЕ МЕТРО НЕ Е СТРОЕНО И НЕ Е ЗАПОЧВАНО. ПРАВИ СЕ НЯКЪКЪВ КАНАЛ ЗА ТОПЛОФИКАЦИЯ, КОЙТО Е ПО-ВИСОКО ОТ ОСНОВИТЕ НА СГРАДАТА. ЗА ВСЕКИ Е ЯСНО, ЧЕ ТАКАВА СГРАДА МОЖЕ ДА СЕ ПОВЛИЯЕ САМО, КОГАТО ИЗКОПА Е ЗНАЧИТЕЛНО ПО-ДЪЛБОК ОТ ОСНОВИТЕ, А НЕ КАКТО В СЛУЧАЯ. А БЪДЕЩОТО СТРОИТЕЛСТВО НА СТАНЦИЯТА Е ЮЖНО ОТ ПОДЛЕЗА Т.Е. НА ЗНАЧИТЕЛНО РАЗСТОЯНИЕ ОТ СГРАДАТА. ВЪПРЕКИ ТОВА ТАМ ЗАСНЕМАХА СЪСТОЯНИЕТО НА СГРАДАТА ЗА ДА НЯМА НЕОБОСНОВАНИ ПРЕТЕНЦИИ. ТАКА СЕ ПРОЦЕДИРА НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА. ВЪВ ВИЕНА НАПРИМЕР МЕТРОТО МИНАВА ПОД ЦЕНТРАЛНАТА КАТЕДРАЛА, В МАДРИД СЪЩО, В БУДАПЕЩА НАД 60% ОТ ТРАСЕТО, КОЕТО СЕ СТРОИ СЕГА МИНАВА ПОД СГРАДИ, А НЕ НА 15-20М ОТ ТЯХ КАКТО Е В СЛУЧАЯ. ПРОСТО В СЛУЧАЯ СЕ ДЕЙСТВА ЗНАЧИТЕЛНО ИЗПРЕВАРВАЩО ЗА ДА СЕ СЪЗДАВАТ НАСТОРЕНИЯ И ДА СЕ ИСКАТ ПАРИ ЗА РЕМОНТ НА ДЕФЕКТИТЕ, КОИТО ИМА ПО СГРАДАТА.
До: Опасност (11.09.2009 г. 19:31ч.) Веднага, седесарче, когато в Берлин бутнат съветските паметници от войната. И аз ще блъскам с кирката!
Ni6to sly4aino niama na tozi sviat !!! Kogato minavam i ot tam viat kolonite se sramyvam ot 4yjdencite koito se spoglejdat s nedoymenie !!! Tova triabva da e myzei , koito da govori za istoriatani i na6to minalo , a ne na centura na stolicata ...grozna gledka ot murliavi hora mnogo na broi i voi ot koloni ...!!!!!!!!!!
а като е паметник, защо не може да се разглежда отвътре, както църквите и катедралите по света? Там влизат хора с всякъкво вероизповедание. Само в джамиите не може. Опитвали сме се и преди и след 89. Не, та не! Хеле пък жени! Само в едно коридорче, само една стеничка, само откъм единия вхо. Нито може да види това уж велоколепие и не знам какво си. Или ще бъде паметник на кулутрата достъпен за разглеждане или ще си е обикновена стара джамия, но ще се подчинява на общоприети норми и няма да вдига вой до небесата точно по обедно време. А че се е напукала: вината носи фирмата-изпълнител, а не българския етнос! Аре, баста!
Да я заровят тая джамия както нашата църква... Въпреки, че това са паметници. ГРОЗНО Е. В Центъра на София на Българска земя, нашата църква да е едвали не под морското равнище , а тоя скапана джамия да се извисява над нея.
va6ta carkva nikoi nego dokosva daje se otpuska pari ot turskata darja za udrajki .......NE6TASTNİ
Опасно е все пак! Нека не бъдем жестоки,защото от там минават хиляди българи на ден ,и не се знае в един прекрасен момент какво може да се случи!Няма значение дали вътре ще има пострадали, или отвън - все сме хора.Наоколо в градинката по цял ден играят деца - български деца,има много майки с колички и възрастни хора,които си почиват на слънце по пейките.Опасно е за всички.Съгласна съм с гражданка 22.29 ч. за шума и молитвите,които се пускат в определени часове много високо.Работих няколко години близо до джамията и този вой наистина е страшно неприятен.Не знам хората,които живеят наоколо как се чувстват.Бях в Истанбул по време на рамазана тази година,но никъде не се чуваше такъв вой и с такива децибели.Да,наистина тази джамия и на такова място е по-подходяща за музей,а за молитви трябва да се построи друга в някой квартал.Виждала съм как когато джамията е пълна,много от молещите се постилат килимчета отвън на тротоара,почти до спирката на трамвая и почват да се молят.Не е особено приятна гледка уверявам ви!!!
Аз съм влизала в джамията- нищо особено, бих казала грозно. Влизала с ъм и в синагогата . Не съм била в новата катедрала, но предполагам, че ще е най- хубава от всички видове храмове. Нямам нищо против да има джамия, но да е само архитектурен паметник, а не действаща като сега с лудите извивки на мюезина!
Do Godo i drugite kato nego:ti si fanatic(pone sadeiki po komentara)citira6 Levski,dobar hristiqnin si ,mnogo haresva6 djamiata...OK! AMA horata ne hulqt djamiata a otno6enieto kam tqh.Te sa protiv da zapazat djamiata koqto ne e tolerantna kam tqh.Predelno qsno e 4e visokoogvoritelite rno sutrin draznqt i tormozqt.A otnosno ezika az li4no pi6a na latinica za6toto e po-lesno,vse pak dumite imat zna4enie ne bukvite.
Приветствам каментара на Годо. От това, което чета, просто ми прилошава. От това, че джамията се напуква си личи с какво качество е строителството на метрото и какви специалисти го строят. Ако бяха такива, ако бяха пресметнали всичко както трябва, нямаше да има проблеми. Твърдите, че в една европейска столица няма място за джамия, защотото разбираш ли...най-тъмните години от българската история и тем подобни простотии. КЪде сте видели в Европа между народите да има такава вражда за нещо, което е било преди толкова много години? Каквото се е случило в историята си остава в историята. Вие за ОПРОЩЕНИЕ не сте ли чували? В християнството има такова. България не е единствената страна в света, която е била под чуждо владичество. Ако всички тръгнат да таят в себе си злобата от историческите събития какво ще стане? В една цивилизована държава такива коментари са недопустими. Пак повтарям- в една цивилизована държава...но за нашата е нещо съвсем нормално. за ГОЛЯМО СЪЖАЛЕНИЕ....
Не само да се напука,ама и да се срути дано.Смърт на всички мюсулммани,да го духа Аллах.
Айде честито! Като падне масата от мен! Обещавам! Сега сереиозно - причината да се напукат стените е че са прекалено силни говорителите на минарето. М...му на тоя дето се дере като магаре и припява като скопец ... ама ако ще падне (джамията .. не ония с рядката брада) да пореве още месец два, а? Аз лично нямам нищо против.
Уваожаеми, не става ясно какво сте искали да кажете? Говоренето по принцип означава липса на собствено мнение (способност за разсъждение) и позиция. Я се върнете, попрочетете нещо по темата, и тогава кажете нещо смислено.
Obra6tenie kam socialno tolerantnite bulgari: zna4i tolerantnost e balgarite da podgazuvat na miusulmanie?a visokogovoritelite?T li sa visokogovoritelite?z za tqh si mal4ite,ama mnogo pluete protivnicite na djamiata?
Не бива да се поругават храмове, не бива. Това все пак е паметник на културата и действащ храм. Друга тема на разговор, е че когато имат празник, и са се събрали мюсюлмани май не ще откриеш нито един български турчин или помак, всичики са иракчани или разни др. емигранти.
истинския храм е човешката душа! там се молете,там се покайвайте,там живейте! и винаги пазете Светата Троица в сърцата си,само така ще разберете светът и ще се спасите. Другите са слепи!
Вие не сте Бъглари - потомци на Левски, казал Всичко в тази държава ще живеят в мир и разбирателство, без зачение на религия и произход. Вие не сте християни - възпитавани в християнските ценности - на търпимост, смирение и любов към ближния ! !!!! Вие не сте Софиянци - ценящи културното наследство, интелигентно и любопитно, че сме една от малкото столици в СВЕТА която на площ от 1 кв.км имаме православна църква, джамия, синагога и катедрала. Дори не знаете кога е строена джамията. Всички вие, които просто така - мразите и отричате различния сте просто отрепки - недостойни за тази държава. Джамията в центъра на София е красива, архитектурен и културен паметник. Много то вас дори не пишете на родния си език с родната си азбука - нещастници! Тези против които сте вие нямат нищо общо с тази сграда - те са някъде далеч, печелят парите си на ваш гръб. ОТ ЕДИН БЪЛГАРИН - ХРИСТИЯНИН
Не съм убедена,че някой ще обърне внимание на това което пишем /вкл.и тези дето се жалват т.е.от мюфтийството/ Искам най учтиво да помоля отговорните институции да спрат това високо викане ,от джамията.Моля Ви направете го така че да слушат само тези ,които са вътре в джамията , а не цялата централна част на София.Не се чуват в такива моменти сигналите на светофарите на централните хали, за хората със проблеми със зрението.В нито един български храм песните не се разнасят така надлъж и нашир.Освен че пречи и е твърде неприятно за обикновените христяни.Никой не смущава мюсулманите с христянски песнопения в Турция и аз най настоятелно моля спрете тези високоговорители в центъра на София.Мисля още че е крайно време джамията да бъде превърната в истински паметник на изкуството и още по точно музей, а не действаща.Питам се докота ще измъчват обикновените отрудени и забързани хора със подобни неща.В края на крайщата нали сме в Европа , а не в арабския свят.Ако не вярвате направете референдум в София , за да се убедите колко от софиянци ще искат действаща и крещяща джамия в идеалния център .А пак на това му се вика нахалство г-н мюфтия.Няма да имаме метро , заради зжамията.А стига вече.Опомнете се.Съжалявам нищо лично.
Истината и толкова простичка, че човек наивно се пита, как е възможно да не бъде разбирана: Християнството (това не е съвсем точно понятие, когато става дума за християнските ценности) има общочовешка стойност и значимост. Докато юдейството и ислямът са ограничени до конкретни расови и племенни общества и поради това неизбежно са нетолеранти към останалите хора и се характеризират с фанатизъм и фундаментализъм.
Истината и толкова простичка, че човек наивно се пита, как е възможно да не бъде разбирана: Християнството (това не е съвсем точно понятие, когато става дума за християнските ценности) има общочовешка стойност и значимост. Докато юдейството и ислямът са ограничени до конкретни расови и племенни общества и поради това неизбежно са нетолеранти към останалите хора и се характеризират с фанатизъм и фундаментализъм.
Истината и толкова простичка, че човек наивно се пита, как е възможно да не бъде разбирана: Християнството (това не е съвсем точно понятие, когато става дума за християнските ценности) има общочовешка стойност и значимост. Докато юдейството и ислямът са ограничени до конкретни расови и племенни общества и поради това неизбежно са нетолеранти към останалите хора и се характеризират с фанатизъм и фундаментализъм.
и подсилва съмненията ни, че през последните години има тенденции за негативно отношение към мюсюлманската общност - грешка. Не през последните години ,а ВИНАГИ и не само към турците, а и към циганите тоже.
Не, тези хора не са чувствителни, а реагират с присъщото им лицемерие и двуличие. И понеже има сили, които ги използват за свои користни цели, това лицемерие и двуличие се толерира - дори насърчава, за да могат по този начин тези хора да бъдат контролирани. Затов и религията им е такава, както и цялото им битие. Те настояват да се съобразяваш с тяхната религия , където и да си, но не приемат те да правят същото, което повелява елементарното изискване за справедливост и реципрочност. И най-комичното и същевременно трагичното нещо за тях е, че не се усещат, че така ги манипулират и държат в подчинение.(А тези , които се усещат, намразват още по-силно християнството тъкмо поради това - не съм срещал, а и мисля, че няма да срещна, хрпистиянин, който да изпитва такава ненавист към исляма, както мюсюлманите към християнството. Само по себе си това изчерпва всякакви комен
Не, тези хора не са чувствителни, а реагират с присъщото им лицемерие и двуличие. И понеже има сили, които ги използват за свои користни цели, това лицемерие и двуличие се толерира - дори насърчава, за да могат по този начин тези хора да бъдат контролирани. Затов и религията им е такава, както и цялото им битие. Те настояват да се съобразяваш с тяхната религия , където и да си, но не приемат те да правят същото, което повелява елементарното изискване за справедливост и реципрочност. И най-комичното и същевременно трагичното нещо за тях е, че не се усещат, че така ги манипулират и държат в подчинение.(А тези , които се усещат, намразват още по-силно християнството тъкмо поради това - не съм срещал, а и мисля, че няма да срещна, хрпистиянин, който да изпитва такава ненавист към исляма, както мюсюлманите към християнството. Само по себе си това изчерпва всякакви коментари...)
Ицко, чадо! Всеки човек, живеещ в общество, дължи на останалите членове (без значение на разликите) уважение, толерантност и ако е нормален човек, се очаква и да проявява и съпричастност. Обач когато не ти се отвръща със същото, какво правиш? Слепи ли сте за охулващата, агресивна и злонамерена кампания , която върви с/у Б-я от страна на турци и мюсюлмани? Наричат страната ни с обидното име Булгаристан, при това го правят толкова очебийно и умишлено, и никой не реагира. Хайде стига, вземете се в ръце, докато не сте се простили с държавата си. ПС. А паралелът за толерантност, който се опитваш да правиш, не важи за Б-я за съжаление. Така че не оглупявайте, когато правите дълбокомислени изводи, а се събудете.