Коментари - Метрото напукало джамията | dnes.dir.bg
назад

Метрото напукало джамията

Изкопните дейности по проекта за столичното метро, които са на два метра разстояние от стените на централната джамия “Баня баши“ в София, застрашават храма от увреждане и разрушаване, съобщиха от пресцентъра на Главното мюфтийство.

Обратно в новината

Коментари - Метрото напукало джамията | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Много стряскаща новина!Никой дом на Аллах не бива да бъде погураван или пък разрушаван от човешка немарливост,защото е казано: Но Аллах знае кои са рушителите и сатаните,на тях той отрежда мъчение и им дава отсрочка да се лутат в невежеството си(1-16) Дано Аллах,Пречисти дари с ум и разум стоителите на метрото,защото това е голям грях!нека бъдем толерантни и добри хора,мир за всички ля илляха илля Аллах!

Тази сграда трябва да се затвори и да се превърне в музей. И мен ме дразнят тези високоговорители всеки ден, да им слушам бръщолевиците. И да се пише на табела, че е построена от българин, който е бил взел насила за еничар.

Цивилизо и умен човек никога не оценява нещата като ги отрича и охулва. Това е присъщо на примитивния и невеж човекс. Престанете да си служите с оценки за българите и България с фрази, които ви поставят в устата и вие като папагали ги повтаряте. И на децата им стана ясно, че срещу Б-я върви кампания за охулване (тя не е отсега), която с всуеки ден набира скорост и се забелязва и в най-дребните неща: като реплики, изпускания (лапсуси) на хора, които с в т.нар. публично пространство; в коментари, които външно не касаят проблема. Запомнете: Българите имат да изкупват своите грехове и грешки, но те не са посягали и провеждали политика на агресия и омраза с/у други народи, каквато в момента върви с/у Б-я. Който е посягал и се е отнасял злонамерено с/у България винаги е бил наказван и това ще бъде така. Това не зависи от волята на този или онзи човек. Българите имат да изпълняват определена мисия и никой не може да попречи на това. И тъкмо тази е причината те да понасят настоящата си съдба, защото са във фокуса на вниманието на тъмната сила и нейните слуги. ПС. Ех, след коментара ти, визиращ джамията в София, ще бъде справедливо да кажеш мнението си за християнския храм Св.София в Стамбул и оскверненото му състояние, плод на цивилизаторската, високо-духовна и просветителска мисия на турците и исляма. (Вследствие на тази мисия в днешна Гърция се виждат само жалки останки от културното наследство на древна Елада.).

Ще ти кажа защо - защото тези хора са винаги много чувствителни. На тях и боц да им кажеш, реват да небесата, че не сме толерантни, че имаме нещо друго наум, че някаква конспирация се готви срещу тях. Еми не можеш все да си ощипана мома, разбираш ли? Ако това се беше случило с някоя църка, смяташ ли, че щяха да се сипят обвинения срещу мюсюлмани? От такива радетели за световния мир и всенародна любов, като теб, вече ми писна.

Братя българи, защо сте толкова злобни и долни.Утре като ви застигне някоя болест или нещастие спомнете си за злобните ви мисли изразени в по долните редове. Който копае гроб другиму сам пада в него. Не плачете и не викайте БОЖЕ, ЗАЩО НА МЕНЕ?

и няма откъде другаде да мине тунела какво да се прави. То по пътя на метрото към Люлин колко сгради се разрушиха и колко семейства бяха изселени заради метрото ама никой нищо не каза. Сега ОЛЕЛЕ за една постройка дето никой не живее в нея.

Ами ти какъв си, че говориш за българите в 3.л.мн.ч. ?Добри или лоши, всички сме един народ, който е много повече от 'племе вандали', но то се иска малко повече обща култура, за да знаеш и съответно да имаш повечко самочувствие и да се гордееш с народа и родината си. С тази злоба и това плюене само се излагаме. А ако изразходвахме половината от тази енергия за нещо полезно...

Не съм предполагал, че има толкова злоба и верска нетърпимост в България.Ако коментарите тук са представителна извадка на мнението на българското население, толкова по зле за нас.Никой не е стигнал далече с омраза! Осъзнайте се. Бил съм в метрата на Вашингтон и Ню Йорк и никоя станция не беше толкова плитко колкото са по-голямата част от нашите, което означава, че и тунелите върват сравнително плитко под земята, предпоставка за слягане на и без това нестабилните почви.

идеално!

Паметник - да. Ама кое му е културното ? А да, те си признават накрая на статията - за ежедневни молитви. Това било значи.

Поздрави на хайдутин абсолютно прав е за Родопите!!! :)

Тоо ,лошо нема 1

Е, хайде сега, пак обръщат всичко на етническа основа. Ако се пука, да си я замажат и поправят. И е крайно време да разберат, че не са пъпът на света. Никакво поругаване няма, а просто и нормално остаряване на сградата. Ама то на крив .... всичко му пречи.

Ами паметника на съветската армия с шмайзера дето се извисява над София - вибрациите от метрото могат да подкопаят основите му и да се случи голяма трагедия! Да се разкара от там и това място да се превърне в продължение на Борисовата градина!

Няма да намалят звука на високоговорителите. Нали имаше нещо такова по едно време. Че няма да я махнат жамията - няма, ама трябва да и намалят звука и то задължително. не съм длъжна да ги слушам. Да се молят да правят каквото искат, ама хайде без толкова шум.

i kvo da se kefim li??!ti ne ni li plue6 po tozi na4in kato kazva6 4e sme zlobni??Omrazna mi ot mnogoznaikovci deto pluqt si4ki deto pluqt...

axaaaxaxx da se smeesh na tezi bulgari.Nikakva cenostna sistema nqmat,nikoi i nishto ne uvajavat samo rushat.Mi kvo da ochakvash ot pleme vandali.

Е около 250 метра са, ама ако някой е учил геометрия де

Спокойно, бе пич, сестрата ей сега ще мине да ти даде лекарствата.

Постройката е в стил на храма Света София в Константинопол. В някой източници се предполага, че Мимар Синан който я е строил е Българин, взет като малък за еничар. Трябва да се опази, това е част от историята. Жалко,че сринаха мавзолея!

Паметник...и какво от това?!?!?! Дано да се срути по скоро...да се заличи така както са заличавали и нашите църкви!!!!

В поскедно време чета само хубави новини.Бойко с теб сме!!!!!

Трябва да има метро, но да се строи компетентно за да не разрушава която и да е сграда носеща духа на стара София.

е време и е вече да се срутва ...

Ако така подемат българите в смесените тоя тон, трябва да се веят вече байраци!

Хора, хоренца, душички мънички...чудя ви се....защо сте такива...каква е тази злоба, омраза. Защо се чувствате добре само, когато плюете по някого !!! Бог да пази България !!!

на мен не ми е много важна джамията, просто да копат по-яко и по-бързо, ако се счупи, ще я залепим, ако не стане, тогава ще направим офис център.

предлагам двойно да увеличим броя на мотрисите, нека не чакаме много дълго срутването

не ни трябват такива подобия на сгради в София!!! да я бутат!

da e zatvorqt i da e muzei dostata4no djamii ima v BG. v germaniq 30 godini 4akat za edna djamiq da napravqt i tq nepreli4a na djamiq a na mol pove4eto :)

Абе бутайте тва,докато не е паднало да утрепе някой. И без това не и е там мястото-в центъра на една европейска столица.

Няма да намалят звука на високоговорителите. Нали имаше нещо такова по едно време. Че няма да я махнат жамията - няма, ама трябва да и намалят звука и то задължително. не съм длъжна да ги слушам. Да се молят да правят каквото искат, ама хайде без толкова шум.

Абееее яяяяяяяяяяяяя....... Напукала се била...Доганчо малко ли джамии ви вдигна из Родопите?

eee mi super sega ostava da padne :))) samo taka inginerii evala vi pravia

Syshtoto polojenie e i s voennia klub na Rakovska dali i tova e posegatelstvo a? aide nema nujda

Що не се напука ЦУМ :) :) :) Щом се е напукала е опасна щом е опасна - ДА Я БУТАТ ВЕДНАГИЧЕСКИ :)

Ами те какво искат: джамията да напука метрото ли ?

Джамията не се е напукала от метрото, а от високоговорителите на минарето. То е проектирано за 1 мюзеин, а не за 1000 вата мощност!

Най-добре е джамията да я затворят, но да я преустроят по примера на Археологическия музей, да я укрепят и запазят - все пак е културен паметник. Да построят за мюсулманите молитвен дом някъде другаде (явно извън центъра) и готово! Лошото е, че метрото влияе зле на Военния клуб, а той е къде-къде по-ценен за София и Софиянци като паметник.

Не е добро, нито, че се пука, нито че тия от мюфтийството го обръщат на етнически причини! Джамията наистина е ценен културно-исторически паметник - строена е от майстора Мимар Синан, единствена в България от него, а има много ,изградени от този велик строител по Балканите и изобщо в бившата империя. Всичките са много изящни и красиви, с характерните пропорции между основното тяло и минарето, и затова се ценят много високо като художествени произведения. Не е добре, ако я загубим или повредим поради строежа. Сигурно има начин да се укрепят основите или стените на дупката, за да не влияят на тази красива джамия. Освен това тя стои там от векове и е част от пейзажа в централната част на София, не е само молитвен дом на мюсулманите. Ако зависеше от мен, бих им направила една друга в някой нов квартал за молитвите, а тази бих я оставила като музей за посещения, защото е красива и отвътре, особено след реставрацията, и защото не ми харесва като се събират огромните тълпи на пъпа на София за демонстративните си молитви. Но за показване на туристи няма грешка. Трябва да се запази Баня Баши Джамия в София.

Прав е Пещо ! преди 300-400 години, турците не са правели джамии, а само минаррета на църквите. Примери колкото щеш и в БГ и в Мк и в Сърбия. Така че да не реват. АКО ПИТАТЕ МЕН, ДА СИ Я ПРЕМЕСТАТ В ТУРЦИЯ А МОЖЕ И ОСТАНАЛИТЕ 1375 ДЖАМИИ ! На нас не ни трябват !

Аве ЙУХ, ти знаеш ли колко турците са преди нас в технологично отношение!!!???Имаш поне Интернет, провери...

Ами просто не й е там мястото!

И без това си беше за събаряне. Оставете нещата на есетсвения им ход.

Аааа,поругавали джамията?!Ми да вземат да спрат метрото по тоя повод,после градски транспорт и накрая да ни забранят и да дишаме,че току виж се порутила джамията!Тия хора се самозабравиха,ама май е време да се опомнят, че вече техните мекерета не дърпат конците! Иначе от цивилизационна гледна точка съм съгласна,че като паметник на културата джамията трябва да се опази,но нека се вземат мерки за укрепяването й,а не да скачат срещу благоустрояването на столицата, а ония по сараите дето се чудят какви далавери да завартят във вреда на България да си развържат кесиите да подпомогнат това богоугодно дело!

Поредния опит за борба на исляма срещу прогреса!

Това са инсинуациите на Доган, щото го сложиха мнооого встрани, където му е мястото. Ама вече няма кой да се връзва на подобни номера. Додея им на всички хора, без значение каква религия изповядват.

Мюсюлманите имат поверие - ако падне минарето на джамия, то това е знак от Аллах, че мястото е нечисто. Имотът се продава и там никога повече не се строи джамия. Пловдив е типичен пример за това - там, след чирпанското земетресение, са паднали няколко минарета. И повече не е имало джамии на техните места. Така че, щом минарето си е на място, всичко е ОК, братя мюсюлмани. Аллах ще бди над вас.