Тормозът към граничарите от Бургас продължава
Бащата на Мишо Цонков зове властта за помощ
Чувстваме се като затворници и ни писна от празните приказки на главния прокурор. Това споделиха пред камерата на Нова телевизия граничарите, които са привикани отново от Районния съд в Бургас, за да дават обяснения за смъртта на турския бракониер през 2008 г.
Припомняме, че тогава те, в качеството на служители на гранична полиция, залавят турски бракониер в наши води. След няколко предупреждения и отказа на бракониера да напусне се стига до физическа разправа. При борбата оръжието на български граничар произвежда изстрел, който се оказва фатален за турския бракониер.
Назначена е проверка, която оневинява българските служители.
Миналата година четиримата български граничари отново бяха извикани да дават обяснения в Районния съд в Бургас по делото, което бе заведено от турска страна. Сега се налага отново те да дават обяснения. Цялата документация по делото се очаква днес да отиде в Турция, където вероятно ще се проведе процес срещу четиримата българи и не се знае как той ще приключи.
"В процедурата, в която се намираме в момента, имаме пълното право да представяме доказателства, които да стигнат до турския съд и да бъдат обсъдени при провеждане на същинското съдебно следствие. Ние ще се възползваме от това си право", каза адвокат Росен Кожухаров, който представлява потърпевшите.
"Искам да изразя своята благодарност на Върховната касационна прокуратура и на главният прокурор, от които получихме пълно съдействие за снабдяването ни с много важни писмени доказателства, които ще представим във вторник на вниманието на българския съд и в последствие на турския", добави той.
"След като съдебната поръчка бъде изпълнена, тя по реда, предвиден в закона, ще бъде препратена в Турция и решаващият съд ще насрочи разглеждане на делото, съобразно турското законодателство. Трудно ми е да ви кажа кой ще защитава там българите, защото доколкото ми е известно не се предвижда възможност български адвокат да представлява наши граждани пред съд в Турция", заяви юристът.
"Миналата година главният прокурор ни увери, че нямаме основание за притеснение, защото държавата е зад нас. Тази година го уведомих, че дъщеря ми учи в Германия и го питах дали мога да отида да я видя като си нося решението на Европейския съд, а той ми каза, че не е желателно да напускам страната. Как да разбирам това", пита Николай.
"Как в тази държава, която ни уверява, че са зад нас, няма един правен отдел, който да поеме нещата и да изпрати документи, решения на българския и на Европейския съд? Аз съм си изпълнил своя дълг - пазил съм границата и съм я опазил. Нека държавата да поеме някаква отговорност и да ни помогне", призова той.
"Чувствам се като затворник като не мога да излизам от България. Уверенията са само на думи. Не сме видели засега действия", споделя пък Живко.
"Има запор върху имущество, което е от преди 10 години. От 2009 г. имам възбрана върху собствен имот с оглед на бъдещи вземания. Остава неизвестно дали ще го имам този апартамент, или не", разказа Мишо Цонков.
Баща му пък призова държавата да се позове на договора, който е сключен между България и Република Турция за взаимно признаване на издадени съдебни решения. "Нека управляващите да застанат твърдо на позицията си и да поискат от съседната страна въз основа на този договор да прекратят цялото съдебно производство срещу граничарите ни", добави той.
"Искам да попитам народните представители от Бургас, които ние сме избрали, докога ще ни третират само като електорат и данъкоплатци", каза още бащата на героя.