Жители на няколко села в община Средец се събраха на протест пред Съдебната палата в Бургас срещу изграждането на фотоволтаичен парк. Демонстрацията бе организирана от Сдружението "За чиста природа - Дюлево", като тази сутрин протестна демонстрация имаше и пред кметството в селото, предаде БТА.

В протеста в Бургас се включиха и жители на Орлинци, Суходол и Светлина, тъй като планираната инвестиция засяга землищата на четирите населени места. Хората са притеснени за поминъка си и заявиха, че реализирането на проекта ще застраши сериозно всички сектори на земеделието в района, тъй като фотоволтаиците ще бъдат разположени върху използваеми пасища, които вече са със сменен статут.

На площад "Тройката" протестиращите показаха плакати с надписи "Правосъдието е ценност, която не може да се купи с пари" и "Солари на покрива - да, солари на полето - не!".

Пред журналисти Валентин Киров от сдружението "За чиста природа - Дюлево" заяви, че става дума за мегаломански проект на група богати хора, които искат буквално да унищожат земята около село Дюлево.

"Погребват за 50 години перспективите в селото да се устроят млади хора и да се занимават със земеделие в широката гама - пчеларство, животновъдство и т.н. Те искат да съсипят природата", каза Киров, цитиран от iskra.bg.

Протестът започна преди заседанието на бургаските административни магистрати по делото, което е във връзка с решението на областния управител на област Бургас Пламен Янев да върне решението на Общински съвет - Средец за промените в статута на земите за изграждането на фотоволтаичния парк като незаконосъобразни.

Според решението на общинските съветници паркът трябва да се намира в землището на селата Дюлево, Орлинци, Суходол и Светлина на площ от над 8 000 декара. Инвестиционното намерение е на "Средец Солар" ЕООД.

В началото на декември миналата година Пламен Янев организира поредица от срещи с жители на общината след получена протестна подписка и твърдения, че проектът не е съгласуван с местните хора.

Имотите, върху които се планира изграждането на фотоволтаичната електроцентрала, са земеделски с площ малко над 8200 декара и представляват обработваеми ниви и пасища около селата. Общинският съвет в Средец променя предназначението им "за производство на електрическа енергия, електрически подстанции, складове и съхранение на електроенергия". Липсата на достатъчна икономическа обосновка и детайлно обследване на инвестиционното намерение са сред причините областният управител да върне решението на общинския съвет.

"Важно е да бъдат удовлетворени всички, за да има развитие на региона, но да не бъдат засегнати различни интереси на съществуващите бизнеси"", коментира областният управител преди съдебното заседание днес.

Той допълни, че по лични негови впечатления хората в четирите села, които са обхванати от проекта са раздвоени в мнението си по казуса. В две от селата са съгласни да бъде изграден фотоволтаичен парк, но настояват да бъдат гарантирани инвестиции за подобряване на техния живот.

"Проектът е огромен, има възможност за неговото редуциране. Има варианти, в които може да се обяви компромисно ниво. Може да се отдръпне в райони, в които самите жители нямат претенции и да бъдат сключени споразумения с животновъдите", каза още Янев.

Според Кирил Славов, който има кравеферма в село Дюлево, от него ще бъдат отнети 640 декара пасища, което на практика означава, че няма да има възможност да извежда животните си навън и ще трябва да ги държи затворени през цялата година.

Против проекта се обяви и немска гражданка, която от години живее за постоянно в Дюлево. Тя заяви, че се страхува за природата в селото и е притеснена за това по какъв начин ще продължи със своята селскостопанска дейност.