Ние обменихме ноти за установяване на дипломатически отношения, заяви Лавров на пресконференция в Москва. Той уточни, че Русия ще има дипломатически отношения на равнище посолства с двете републики, отцепили се от Грузия.
"Това ще съдейства за мира и сигурността, от това ще спечелят всички страни в района, включително Грузия", изтъкна руският външен министър, цитиран от ИТАР-ТАСС, на която се позова БТА.
Документите са готови за подписване на най-високо равнище в най-скоро време, посочи Лавров.
Руският външен министър съобщи също, че Москва е съгласувала с Абхазия и Южна Осетия проекти за договори за дружба, сътрудничество и взаимна помощ. "Особено значение придаваме на онези членове от договорите, които са свързани със сигурността на страните", подчерта Лавров. Той добави, че Русия, Абхазия и Южна Осетия ще си оказват всякаква взаимна помощ, включително военна.
"В договора, който съгласувахме, открито се говори за взаимни задължения за предоставяне един на друг на своята територия за разполагане на военни обекти. Това, разбира се, могат да бъдат и бази", отбеляза Лавров. В отговор на молби на абхазката и южноосетинската страна Русия ще осигурява тяхната безопасност, а за това е необходимо присъствието на руски въоръжени сили, добави той.
Лавров информира, че днес били съгласувани и договори за сътрудничество и охрана на държавните граници, за сътрудничество в областта на митниците, за съвместна борба с престъпността, тероризма и наркотрафика.
Русия установи дипломатически отношения с Абхазия и Южна Осетия две седмици след като призна тяхната независимост. Единствено Никарагуа последва решението на Москва и също призна двете републики с общо население 350 хиляди души, припомня Франс прес.
Признаването на Абхазия и Южна Осетия от други държави е въпрос на време, но сега най-главното е, че Русия призна тяхната независимост, заяви на днешната пресконференция в Москва абхазкият външен министър Сергей Шамба. "Събитията, които напоследък стават в света, например в Косово, ускориха този процес. Те подтикнаха към признаването на независимостта на нашите страни. Действията на грузинската страна също подтикна този процес".
Южноосетинският външен министър Мурат Джиоев заяви от своя страна, че страната му от първите дни на своето съществуване, т.е. в началото на 90-те години, е правила всичко в рамките на международното право. "Грузинските власти се отказаха от всички преговори и осъществяваха в Южна Осетия план "Чисто поле", и само намесата на Русия спаси страната от пълно изтребление", посочи Джиоев, цитиран от ИТАР-ТАСС.