В навечерието на годишнината бе приключен поредният етап от работата по укрепване на саркофага на взривилия се четвърти реактор, като гаранцията му на годност беше продължена с още 15 години. В Чернобил беше пуснато в експлоатация първото хранилище за радиоактивни отпадъци "Вектор", финансирано със средства на Европейския съюз, предаде БНТ. Украинските власти планират до 10 години напълно на прочистят както централата, така и съседните й територии.
Властите в Русия и Украйна твърдят, че последствията от най-голямата техногенна авария в света намаляват, но не всички смятат така. Според руския професор еколог Алексей Яблоков истинските мащаби на трагедията още се скриват. Според него за първите 15 г. след Чернобил от последствията на радиацията са починали близо 1 млн. души.
Не по-малки са и моралните вреди. Съветските власти криеха за аварията и обявиха за нея два дни по-късно – време, за което радиационният облак вече се беше разнесъл към Европа, включително и към България. По официални данни при взрива на 4-ти реактор изхвърлените радиоактивни материали в атмосферата са се равнявали на 50 млн. кюри – равнозначно на 500 атомни бомби като тази, хвърлена над Хирошима.