В него се предлага от 1 януари 2008 г. всички общини да въведат делегирани бюджети за училищата, като най-малко 80% от средствата, определени по единните стандарти, да се предоставят на съответното училище, предаде БТА. Според споразумението трябва да се създаде законова забрана за прехвърляне на средства за образование към други дейности. Реализираните икономии в края на годината от средства за образование, които остават в общинските бюджети, да се изразходват само за образование.
С тези предложения синдикатите се съгласиха.
МОН предлага лекторските възнаграждения да се включат в основната работна учителска заплата, както и да има възможност за увеличаване на броя на учениците в паралелките. Споразумението предлага и въвеждане изцяло на системата на диференцираното заплащане с нейните 3 стълба.
Синдикатите обаче отхвърлиха предложенията, свързани с дерегулиране на механизмите с натовареността на учителите за увеличаване на броя на учениците в клас и въвеждане на така наречената програма "За учене на различни скорости" - за напреднали и изоставащи ученици.
Министър Вълчев предлага през 2008 г. увеличението за учителите да бъде общо 32% заедно с диференцираното заплащане, а за непедагогическия персонал то да бъде на два пъти с по 10 на сто от 1 януари и от 1 юли.
Първият етап на увеличение е от 1 януари 2008 г. с 10% за всички заети в системата, следващият е от 1 януари 2008 г. средно с 5% за педагогическия персонал чрез въвеждане на втори стълб за диференцирано заплащане; третият етап е от 1 юли 2008 г. с 10% за всички заети в системата и пак от същата дата средно с 5% за педагогическия персонал чрез въвеждане на трети стълб за диференцирано заплащане.
За тези две увеличения ще са необходими общо 230 милиона лева, се посочва в споразумението.
Синдикатите категорично отхвърлиха предложеното увеличение общо с 32 на сто през 2008 г. и на педагогическия персонал с 20 на сто през годината. Те отново заявиха, че искат поетапно увеличение на заплатите от 1 октомври т.г. до 1 юли 2008 г. Те не отстъпиха от 100-те процента.
Министър Вълчев увери, че правителството ще направи всичко възможно да има увеличение на заплатите от 1 октомври т.г., но по думите му, информация за икономиите в системата на МОН ще има към 15 октомври. Той призова синдикатите да проверят какви са икономиите от образование в общинските бюджети. Самите синдикатите съобщиха днес, че икономиите в системата на МОН са 68 милиона лева, които според тях могат да се използват за увеличение с 25 на сто на всички работещи 152 хиляди и 815 души в средното образование от 1 октомври т.г.
Преговорите между МОН и синдикатите на учителите продължават в неделя от 11.00 ч.
На въпрос към премиера Сергей Станишев, зададен в Стара Загора, колко стачки правителството има капацитет да издържи и дали кабинетът вече има конкретни предложения към учителите, Станишев отговори с контравъпрос: "А колко браншови сектори с нереалистични искания може да издържи България?".