Отказват инвитро на жени, чиито съпрузи починат
„Наредбата, според която ембрионите, подготвени за инвитро процедура, трябва да бъдат унищожени след смъртта на единия партньор, не е изцяло безполезна”.
Започнах лечение, изписаха ми хапчета, а юни месец трябваше да направим самото ин витро, но заради здравословен проблем трябваше да отложим процедурата”, пояснява Ася Йорданова.
Съпругът й умира на 13 юли при трудова злополука и тогава лекарят в клиниката за инвитро отказва да довърши започнатото и се позовава на „Наредба 28”.
Според наредбата след смъртта на някой от партньорите, генетичният материал трябва да бъде унищожен, дори когато приживе е дадено съгласие за извършване на подобна процедура.
„Става въпрос, че един човек не може да участва в репродуктивен акт след собствената си смърт. Но медицината вече позволява това”, пояснява Ставру.
По думите му подобни наредби има в повечето европейски държави заради медицински прецеденти в миналото.
„Технологиите вече позволяват да съхраняваме клетки в продължение на много години. Във Франция имаше такива казуси с т.нар. „деца сувенири” – деца, създадени да приличат на починал човек”, допълва Ставру.
Адвокатът пояснява, че смъртта на единия партньор на практика обезсилва неговото съгласие приживе.
„Ако имаше ембриотрансфер, нямаше да има проблем. Решението излиза извън контрола на бащата в момента, в който имаме вкарване на генетичен материал в тялото на жената”, допълва Ставру.
В момента Ася се опитва да изтегли замразените си ембриони от клиниката, за да ги прехвърли на друго място, докато проблемът бъде разрешен.
„Мечтата на моя мъж беше да си имаме детенце, ние сме се обичали, държала съм много на него, беше добър човек и искам да си му родя дете”, категорична е тя.
Ася е подала жалби в Агенцията по трансплантации и омбудсмана. След като жалбата е разгледана от омбудсмана, тя препоръчва на здравното министерство да промени наредбата, докато ембрионите са замразени.
От министерството обещаха веднага да започнат поправки в наредбата. Преди новите текстове да станат факт, те трябва да минат през обществено обсъждане.
Дотогава Ася ще опитва да прехвърли замразените ембриони в друга клиника.
В следобедните часове от Ин витро АГ Медицински център Димитров излязоха със становище:
Пациентката и съпруга и се обърнаха към нас през април 2017 г. по повод първичен стерилитет, с желание за извършване на инвитро процедура. Бяха започнати изследвания и процедури, свързани с желанието на двойката. Поради наличие на контраиндикации от страна на реципиентката ембриотрансфер не се извърши.
Преди започване на инвитро процедурата и двамата съпрузи подписаха Декларация - информирано съгласие за реципиентите на донорски яйцеклетки и ембриони, където изрично е упоменато: ''Запознати сме с правните последици от оплождането с донорски гамети. Информирани сме, че в случай на развод или смърт на единия от партньорите, ембрионите няма да могат да ни бъдат прехвърлени.''
В края на месец юли бяхме запознати с трагичните събития в семейството. Братът на починалия съпруг ни информира и донесе смъртен акт.
Съгласно чл.70.ал.5 от Наредба 28./20.06.2007 за дейностите по асиситирана репродукция въпросните ембриони са блокирани и се съхраняват в медицинския център. До ден днешен няма постъпило заявление от страна на пациентката относно прехвърлянето на ембрионите в друга клиника.
При постъпвенето на такова заявление действията от наша страна ще са съгласно препоръките на контролния орган, именно ИАТ.
Ние, специалистите от Медицински център Димитров, сме съпричастни с трагичните събития в семейството и винаги сме подкрепяли желанието на двойките за своя рожба.
Благодарение на нашите усилия, в продължение на над 20 г, са родени хиляди българчета, сбъднали сме мечтите на много семейства. Ще продължим да подкрепяме двойките в усилията им, но и да спазваме законодателството. Според сега действащата нормативна уредба не можем да изпълним желанието на Ася Йорданова, дори и да имаме огромното желание за това, защото ще нарушим закона.
В тази връзка зам. – министър д-р Мирослав Ненков коментира в ТВ предаване следното:
''Аз не мога да принудя колегата да довърши процедурата, защото това би било нарушение на функциониращ в момента нормативен акт'' .
От думите му стана ясно, че предстои промяна в наредбата. Ако след обществено обсъждане се стигне до промяна, то ние ще подходим отговорно и отново ще се съобразим с нормативната уредба.
От човешка гледна точка, всеки от Медицински център Димитров, споделя тревогите на вдовицата Ася Йорданова и желанието и да бъде майка. За съжаление, подобни трагедии показват непълнотата в законодателството.