Това заяви държавният глава Румен Радев по време на пресконференцията след срещата му с президента на Френската република Еманюел Макрон в двореца „Евксиноград“ във Варна.

Двамата президенти дадоха съвместна пресконференция, след разговора си на 4 очи. Макрон заедно със съпругата си Брижит е на совалка в Австрия, Румъния и България с цел да изложи позициите си срещу социалния дъмпинг на страните от Източна Европа и по специално за командированите работници.

Франция е сред нашите водещи външнотърговски партньори. Двустранният ни стокообмен вече достига 1,9 милиарда евро. Имаме всички предпоставки да достигнем повече.Необходимо е да стимулираме сътрудничеството в туризма, науката, културата и в преките контакти между хората, изтъкна Радев.

По думите на българския държавен глава основният приоритет за България остава максимална степен на интеграция в европейските структури и политики, както и участието в нови инициатива на засилено сътрудничество.

Президентът изтъкна, че очаква подкрепа от Франция за влизането ни в чакалнята на Еврозоната и участие в ОИСР.

„Споделих загрижеността на г-н Макрон относно директивата за командировани работници. Този проблем е от компетенцията на българското правителство, но ще споделя, че България е против измамите със социални осигуровки и заобикалянето на правилата, затова трябва да има засилено сътрудничество на социалните служби“, коментира Румен Радев.

Той заяви, че е необходим и по-силен контрол.

„Споделям необходимостта от нормативни промени, които да запазват правата на работниците, да подобряват условията на труд и да водят до по-висок жизнен стандарт“, каза още президентът на Република България.

Румен Радев заяви, че въпросът за социалните права не се изчерпва само с проблема за директивата за командироване на работниците.

„Налице са и редица други проблеми като данъчен дъмпинг, корпоративен дъмпинг, както е налице и неколкократно по-ниско заплащане на работниците от новите страни членки в клонове на предприятия, банки и търговски вериги в сравнение със заплащането на техните колеги от старите страни членки, за същото количество и качество на труда. Затова е необходим комплексен подход към тези комплексни проблеми, който да води до устойчиви трайни решения. Такива решения могат да бъдат постигнати с устойчиви, постоянни, кохезионни и инвестиционни политики“, допълни държавният глава.