Българското правителство също е против повишаване цената на електроенергията, съобщи вицепремиерът Томислав Дончев след среща в Министерски съвет във връзка с цените на тока, свикана извънредно от премиера Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Според плановете на енергийния регулатор цената на тока за повечето предприятия ще нарасне с 13 до 20 процента от 1 юли. Аргументът на КЕВР е, че ако не бъде увеличена цената "задължение към обществото" за стопанските потребители, в системата се отваря дупка от 285 млн. лв. и трябва цената на тока за хората да е със 17% по-висока. Бизнесът заплаши с протести. Борисов обеща да протестира с тях.

Повече от два часа и половина министри от кабинета проведоха съвещание, след което кратко изявление пред медиите направиха Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Призоваваме Народното събрание да организира дискусия в пленарна зала с целия състав на КЕВР, на която всички политически сили да имат възможност да се запознаят с данните и с доклада на комисията и да се коментира тяхното предложение, обяви Томислав Дончев.

Според него ако има различни виждания и подходи, за посоката, по която да се върви към балансиране на системата, нека парламентарните сили да коментират това с регулатора, призова той.

България има независим регулатор, който не е посочен от българското правителство, припомни Дончев. По думите му, след промените в закона, КЕВР е функция на парламента.

"Всички политически сили, без една, са представени с комисари в регулатора. Те имат възможност да се информират и да участват в процеса на взимане на решение, подкрепяйки или не дадено решение. Ако регулаторът дължи отчетност на някого, това е парламентът", коментира Дончев.

Кабинетът държи на съвършено прозрачна процедура - нека бизнесът, потребителите, производителите и т.н. да имат възможност да се запознаят със ситуацията.

"Предложения от наша страна, призив към регулатора и идеи, може да се тълкува като вмешателство в работата на КЕВР - не можем и не искаме да си позволим това", каза Дончев. Според него спектърът на възможните решение не е толкова голям - "или говорим за нови мерки, свързани с ограничаване на свръх подпомагането, или говорим за различни ценови равнища".

Все пак Дончев намекна, че европейската практика включва и други мерки, които могат да се обсъдят в парламента - например в Португалия и Италия има специални данъци по отношение производителите, които са свръх подпомогнати, като това са най-вече ВЕИ.

"Ние сме против прибързани решения и решения под натиск. Нека държавните органи, които имат преки отговорности - регулаторът и парламентът, съвършено публично да извадят и анализират всички факти и да предложат решения. Ако им е необходима експертна подкрепа, правителството е на разположение", посочи Томислав Дончев.

Преди да обяви взетите на срещата решения Дончев сподели учудването си, че това предложение на КЕВР среща несъгласие сред основните политически сили. "Чухме изявления от много от централите, че всички са против предложението. Учудващо е, защото в състава на КЕВР, посочен от парламента, има представители от всички парламентарни сили, без една", коментира той.

По отношение на БЕХ и НЕК Дончев посочи, че в комплекс с всички останали мерки, трябва да се предприемат и стъпки към редуциране на разходите. "Ние можем да поемем ангажимент за редуциране на разходите в държавната енергетика с 10%", каза той, а Петкова уточни, че става дума за 10% на година за период от три години.