По думите му България годишно изнася около 1000 мегавата ток. Сега обаче системата е много натоварена заради студеното време. По думите на енергийния министър, системата в България не е направена, за да изнася ток. Изнасяме това, което ни е излишно, допълни Трайков, цитиран от Дарик.

АЕЦ "Белене"
На въпрос кога ще има яснота по проекта "Белене", Трайков отговори: "Проблемът е, че някой е казал "ще строим", без да е ясно колко ще струва това и ние сме дошли и се опитваме "да разчистим това, което е изцапано". От една страна пристигат фактури, от друга - трябва да го вкараме в нормалните финансови граници". Има заявен устен интерес към проекта, потвърди Трайков, но отказа да коментира дали това е американски фонд, или не. "Зависи каква е регистрацията на компанията", бе лаконичният коментар на енергийния министър. Все още не е ясно дали проектът е финансово изгоден. Запитан защо американците искат да влязат в проект, който не се знае колко ще струва, Трайков отговори: "вероятно, защото имат интерес".

"Южен поток" и новите газови договори
За подписването на новите газови договори с Русия срокът е до края на годината, обясни енергийният министър. "Новите теми са свързани с цената и гъвкавостта. Когато говорим за гъвкавост, това означава срокове и количества", допълни Трайков. По думите му - договорите на миналото правителство са донесли 2 млрд. лева загуба на страната ни. Трайков обеща, че този път договорите ще бъдат подписани така, че да бъдат изгодни за страната ни. На въпрос дали ще има развитие по проекта "Южен поток" още тази година, а не през 2013 г., когато ще влезе в сила третият енергиен пакет на ЕС, Трайков отговори: "Това зависи почти изцяло от "Газпром". Помолен за коментар на твърденията, че Русия иска да изпревари влизането на енергийния пакет със стъпването на проекта "Южен поток" на европейска територия, Трайков отговори, че уважава правото на анализи. По думите не министъра, България ще се съобрази изцяло със записаното в европейския документ, а и Брюксел е напълно наясно с хода на проекта за газопровода.

Шистовия
т газ

Дебатът дали да отпадне мораториумът върху проучванията за шистов газ все някога ще бъде възобновен, заяви още Трайчо Трайков. "Необходимо е да се натрупа още маса от анализи и експертиза, за да се възобнови този дебат", допълни Трайков. По думите му френският му колега също е убеден, че в неговата страна ще се възобнови дебатът за нуждата от шистов газ. Франция е първата страна, която наложи мораториум върху проучванията. България бе втората.