”Точкови акции” по ликвидиране на ирански учени
Вчера в Техеран бе убит 32-годишният професор Мостафа Ахмади Рошан, който оглавяваше департамента в ядрения център в Натанз, където се извършва обогатяване на уран.
Мостафа Ахмади Рошан бе взривен в автомобила си на улица „Гол Наби” в източната част на иранската столица, в района на университет „Аламе Табатабаи”. Двама мотоциклетисти прикрепиха магнитна бомба към покрива на принадлежащата на професора кола. Ученият загина на място, а двамата му спътници бяха ранени. Един от тях почина няколко часа по-късно в болница. Вицепрезидентът на Иран Мохамад Реза Рахими в изявление по националната телевизия обвини Израел и САЩ за убийството на учения.
От години слушаме, че иранците са на път да създадат атомна бомба едва ли не следващата седмица, но съществуването на военен елемент в ядрената програма на Техеран досега никой не е доказал. Това обаче не попречи на амриканския министър на отбраната Лион Панета уверено да заяви, че удар по Иран така или иначе ще бъде нанесен.
Това коментира пред "Комерсант" секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев, предаде БТА.
Понастоящем САЩ смятат Иран за свой основен проблем. Те се стремят да
превърнат Техеран от враг в лоялен партньор и за целта искат с всички възможни средства да сменят управляващия там режима. Това включва и икономическата блокада и масираната помощ за опозиционните сили, които биха могли да извършат "цветна революция", посочва Патрушев.
Има вероятност за военно ескалиране на конфликта, към което
Израел поддтиква САЩ, смята той.
"Ню Йорк таймс" цитира бивш високопоставен служител в израелскитe сили за сигурност, който твърди, че неяснотата около това кой е отговорен за атентатите срещу ирански учени е много полезна.
"Не можеш да докажеш, затова не можеш да отвърнеш на удара. Когато е съвсем, съвсем ясно кой стои зад атаките, тогава
светът се държи по различен начин", казва служителят, пожелал анонимност.
Американският вестник цитира и мнението на Патрик Клоусън, директор във вашингтонския Институт за близкоизточна политика, според когото тайната кампания срещу предполагаемите ядрени обекти в Иран е предпочитана от Израел или САЩ тактика пред откритите въздушни удари.
"Саботажите и покушенията са начинът, стига да можеш да ги извършиш", смята Клоусън.