Според "Капитал" това е най-големият подобен търг от седем години. Общо от 12 години насам, откакто съществува възможността да се купуват парцели от държавния фонд срещу компенсаторки, са продадени малко над 200 хил. дка земя.

Новината доведе до рязко поскъпване на компенсаторките, чиято цена достигна до 74 стотинки за номинал от 1 лв. От началото на годината досега стойността им е скочила с повече от 147%.
За момента е ясно, че само в София и Габрово няма да се предлагат земи от Държавния поземлен фонд за приватизация.

"Сега е моментът! Много правилен ход на министъра, макар и малко позакъснял", каза Борислав Петков, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, цитиран от Дарик Финанс.

Не всички коментари обаче са толкова позитивни. Миналата седмица стана известно, че фирми, свързани с "Винпром Пещера", очевидно разполагайки предварително с информация за предстоящия търг, са започнали отрано да изкупуват компенсаторки, което вдигна цената им, припомня още "Капитал".

През ноември миналата година Мирослав Найденов обяви, че е създал щаб, който да може да разработи вариант за реализиране на определени активи на земеделското министерство с цел увеличаване приходите в републиканския бюджет. Тогава той заяви, че един от възможните варианти е продажба на активи от Държавния поземлен фонд и се дискутираше продажба на около 100 хил. дка.
След последвалите обвинения от Националната организация на зърнопроизводителите обаче той заяви, че това е само хипотеза.
Държавата притежава 2.2 млн. декара, а по закон търговете са само срещу поименни компенсаторни бонове. Техният номинал в обръщение е около 300 млн. лв.