НАТО: Русия не трябва и не може да бъде изолирана
На пресконференция след първия ден на срещата на НАТО във Варшава, генералният секретар Йенс Столтенберг заяви, че Русия не трябва и не може да бъде изолирана.
Той подчерта, че НАТО трябва да направи всичко, за да избегне неразбирането и инцидентите с Русия.
"Русия не трябва да бъде изолирана. Освен това, във връзка с увеличаването на военната активност в Европа и край нейните граници ние сме заинтересовани в съгласуването на правилата за взаимодействие с нея. Ние ще направим всичко необходимо, за да избегнем неразбиране и инциденти", каза Столтенберг, цитиран от ТАСС.
Генералният секретар на алианса напомни, че Русия е най-големият съсед на НАТО и играе важна роля в света.
"Ние не желаем конфронтация. Усилвайки сдържането и отбраната, ние продължаваме да търсим конструктивен диалог с Русия", заяви Столтенберг.
Четирите батальона на НАТО ще останат в Полша и Прибалтика толкова дълго, колкото е необходимо, отбеляза генералният секретар на алианса.
"Това е отворено споразумение. То ще продължи толкова, колкото е необходимо. Ние нямаме някаква конкретна дата, когато то ще приключи", каза той и уточни, че по-рано на източния фланг не е имало такова присъствие.
"Това е нова реалност за нас", каза Столтенберг. Решението е било взето въз основа на военен анализ след събитията в Украйна. Столтенберг посочи, че по-рано никой в НАТО не е мислил за подобно нещо.
"Това са отбранителни действия, правопропорционална на руските", добави той. Йенс Столтенберг обяви водещите нации за четирите батальона в балтийските страни и Полша.
Канада ще бъде рамковата нация за Латвия, Германия ще води батальона в Литва, Великобритания - в Естония, а САЩ ще бъдат рамкова нация за този в Полша, заяви той след първото заседание на Северноатлантическия съвет.
Тези батальони ще са многонационални, те демонстрират силата на трансатлантическата връзка, посочи генералният секретар.
Присъствието в Черноморския регион
НАТО създава румънско-българска многонационална бригада, която ще се грижи за баланса в Югоизточна Европа и Черноморския регион.
Това стана ясно от думите на генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "НАТО прие решение за балансирано разширяване на своето присъствие в Черноморския регион", каза той.
"Днес ние се договорихме за балансирано военно присъствие в Черноморския регион и в югоизточната част на алианса за сметка на създаването на румънско-българска многонационална бригада, която ще се превърне в база за всестранна подготовка на многонационалните сили на алианса“, заяви генералният секретар.
"НАТО по-рано вече усили своето присъствие в Черноморския регион и в югоизточната част на алианса. Включително е усилено въздушното патрулиране и са взети мерки в подкрепа на Турция, по-конкретно, разполагането там на елементи на ПРО на НАТО и самолети-радари АУАКС", заяви Столтенберг.
ПРО и киберпостранството
Столтенберг оповести и решението да бъде обявена начална оперативна готовност на системата на НАТО за защита от балистични ракети.
Това означава, че кораби на САЩ, базирани в Испания, радар в Турция, и система за прихващане в Румъния сега за способни да работят съвместно под командването и контрола на НАТО.
"Системата, която изграждаме, е изцяло отбранителна, проектирана да защитава от атаки, идващи извън евроатлантическото пространство. Тя не представлява заплаха за стратегическото ядрено сдържане на Русия", посочи Столтенберг.
Той обяви също решението киберпостранството да се разглежда като нова оперативна среда - заедно със сушата, въздушното и морското пространство, като отбеляза, че позицията на НАТО и в тази област остава отбранителна, но това е ясен знак, че колективната отбрана се засилва във всички сфери.
Съюзниците са поели ангажимент и за подсилване на своята устойчивост и за подобряване на гражданската подготовка. Препотвърдени са били ангажиментите за отбранителните разходи, направени преди две години.
Могерини и Столтенберг ще отговарят за сътрудничеството ЕС-НАТО
За изпълнението на Съвместната декларация за сътрудничество ЕС-НАТО ще отговарят генералният секретар на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг и външният министър на Евросъюза Федерика Могерини, предаде ТАСС.
"Върховният представител Федерика Могерини заедно с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг получиха задача да осигурят осъществяването на първата Съвместна декларация, която бе подписана днес във Варшава", се казва в съобщение, разпространено от Съвета на ЕС.
"Европейската външнополитическа служба и Международния секретариат на НАТО ще представят конкретни предложения за развитие на сътрудничеството по време на срещите през декември 2016 г.“, се посочва в изявлението.