С решение на тричленен състав на Административен съд София-град от 22 февруари е отменена като незаконосъобразна Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столичната община и приложенията към нея, приети на 14 април миналата година от СОС. Това се казва в съобщение от съда.

Наредбата засяга поскъпването на билета за градския транспорт в столицата.

Делото беше образувано по жалби на граждани и сдружението "Център за законодателни оценки и законодателни инициативи" срещу наредбата в цялост или отделни разпоредби от нея, се уточнява в информацията.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.

От 1 юни 2016 г. цената на единичния билет в София се повиши от 1 лв. на 1.60 лв. Последваха протести на столичани. Срещу решението на Столичния общинския съвет бяха подадени жалби, които са обединени в едно дело. Някои от тях обаче впоследствие бяха отделени от съда заради това, че са обжалвали наредбата в цялост, а не само частта, която урежда увеличението на цената на билета.

Дори поскъпването на билета да бъде отменено от съда, гражданите не могат да търсят обезщетение от общината, заради тълкувателно решение на ВАС, че не могат да се претендират вреди за незаконосъобразни административни актове.

СОС ще обжалва

Столичния общински съвет (СОС) ще обжалва решението на Административния съд София. Това се посочва в коментар на общинския съветник Зафир Зарков, изпратен до медиите от пресцентъра на СОС.

Зарков посочва, че наредбата продължава да действа до произнасянето на Върховния административен съд.

"Надяваме се, че ще успеем да защитим нашето решение, защото сме убедени, че е правилно, а и юристите твърдят, че мотивите на съда са по формални причини", казва Зарков, общински съветник, член на транспортната комисия към СОС.