26-годишният син на Ким Чен Ир стана генерал с 4 звезди
Най-малкият син на севернокорейския лидер Ким Чен Ир - Ким Чен Ун, получи генералски пагони и два изключително важни поста в партийната йерархия.
Освен това, на провеждащата се за първи път от 44 години конференция на партията Ким Чен-ун беше приет в нейния Централен военен комитет в качеството на вицепредседател, а начело на комитета беше преизбран баща му, съобщи ИТАР-ТАСС. Ким Чен-ир беше преизбран и на поста генерален секретар на партията.
Младият Ким беше повишен в генерал с указ на баща си по случай предстоящата 65-годишнина от основаването на Корейската трудова партия. Със същия указ бяха повишени още над 30 висши офицери.
За Ким Чен-ун, смятан от повечето анализатори за бъдещия наследник на Ким Чен-ир на държавното кормило, се знае малко - че е учил в Швейцария и се е обучавал във военната академия "Ким Ир-сен" в Пхенян. Негови актуални снимки в публичното пространство не са се появявали. Предполага се, че той е роден през 1983 или 1984 г., отбелязва Ройтерс.
Държавният департамент на САЩ определи конференцията на Корейската трудова партия като "най-голямото риалити-шоу".
Говорителят Пи Джей Кроули заяви, че американски представители следят внимателно случващото се на политическия форум и добави, че то "ще има отражение върху настоящата и бъдещата политика" на САЩ.
Междувременно стана ясно, че Пхенян и Сеул са се споразумели да започнат военни преговори на работно ниво за първи път от 2 години, съобщи южнокорейското министерство на отбраната, цитирано от Асошиейтед прес.
Офицери от въоръжените сили на двете корейски държави ще се срещнат в село Пханмунджом в демилитаризираната зона, която разделя Корейския полуостров. В същото село през 1953 г. е сключено примирието, с което се слага край на горещата фаза на Корейската война. По-рано този месец Корейската народнодемократична република предложи да се организират военните преговори, на които да се обсъди спорната морска граница между двете държави в Жълто море, както и листовките с позиви срещу режима в Пхенян, които Южна Корея разпръсква над северната си съседка.