Мярката трябва да помогне на службите на 28-те държави за издирване на терористи, но законодателният текст очаква одобрението на Европейския парламент.

Министрите подписаха декларация, че са съгласни с условията, поставени от евродепутатите за т.нар. директива за резервационните данни на пътниците в Евросъюза.
 
"Мога с нескрита гордост да обявя, че след толкова години на спорове, накрая постигнахме споразумение за европейски регистър на данните", каза Етиен Шнайдер от ротационното председателство на Люксембург.

Спорният закон предвижда името и банковата сметка на всеки,  закупил билет за самолет, да влиза в общ електронен регистър, до който да имат достъп службите за сигурност на всички 28 държави. Целта е да се проследяват престъпници и терористи.

Години наред обаче евродепутатите настояваха за гаранции, че личните данни на гражданите са защитени. 

След атентатите в Париж Франция призова за намиране на компромис и текстът да бъде приет час по-скоро. Затова вместо за една година, имената на пътниците ще са видими в регистъра за полицейски проверки само 6 месеца, както иска Европарламентът.

 "Този срок няма да влоши оперативната ефективност на регистъра",  заяви френският вътрешен министърБернар Казньов.

Той изрази задоволство, че се въвежда единен стандарт и ще се обменят данни за всички самолетни полети, както настояваше Франция, включително вътрешните линии между европейските градове.

България и останалите страни се задължават да сформират специални полицейски екипи, които да събират информация за пътниците от авиокомпаниите и да ги споделят с партньорските служби.

В писмено изявление преговарящият от страна на Европарламента -  британецът Тимъти Къркхоуп, също приветства компромиса, направен от правителствата.

Той дава възможност законопроектът да бъде разгледан в ресорната парламентарна комисия на 10 декември и гласуван в пленарна зала от депутатите в началото на следващата година. След това директивата отново формално трябва да бъде одобрена от министрите на вътрешните работи с единодушие.