Новата криза на глобалната икономика ще се случи през септември, прогнозира Интерфакс, цитиран от БГНЕС. Защото всички глобални кризи се случват тогава. Най-подходящ за добра криза с голяма разрушителна сила е предстоящият септември, а не същият този месец през следващите четири години.

Икономистите на Международния валутен фонд са проучили историята на всички световни и регионални финансови катаклизми от 1970 до 2011. Но има и друг сигнал – повечето кризи обикновено се падат на предизборната година в най-големите държави. През тази година, както е известно, ще бъде избран президентът на САЩ, а също така ще се случи планираната смята на китайското правителство.

Люк Левен и Фабиан Валенсия от МВФ са работили с много голяма извадка от събития – те са изследвали 147 банкови кризи, 13 от тях са обхванали няколко страни. Освен това проучили 213 валутни кризи и 66 кризи на суверенните дългове. Мнозинството банкови кризи по света започват през втората половина на годината, а техният пик пада на септември и декември.

Като дата за начало на кризата икономистите са решили да смятат първите признаци на стрес в банковата система. Така, ако говорим за последния световен катаклизъм, то в САЩ и Великобритания кризата започна през 2007, а в Нигерия – през 2009. Кризата в останалите държави започна през 2008 г. Самите автори на изследването не уточняват защо началото на кризите винаги се пада през септември.

Но авторите на блога "Фрий Ексчейндж" на списанието "Икономист" посочват няколко теории: Това може да бъде свързано с края на финансовата година в САЩ, която приключва на 30 октомври. Вероятно това е свързано с факта, че през лятото деловата активност спада, а политиците отиват в отпуска. Заради това затишие решението на насъщните икономически проблеми се отлага.

Известният икономист Кенет Рогоф е изчислил, че кризите обикновено се случват в годините, в които се провеждат избори. А те обикновено се провеждат в края на годината. Политиците преди това в течение на много месеци отлагат решението на най-важните икономически проблеми. Нещо повече, те се опитват, както се случи с Гърция, колкото е възможно по-дълго да скрият истината от населението. Това може да се наблюдава сега в САЩ: и демократите, и републиканците не могат да решат проблема с американския бюджет чак до изборите през ноември. В резултат още през следващата година или даже по-рано икономиката на страната може отново да изпадне в рецесия.

Сходна история се наблюдава в Китай, където тече смяна на управляващите. Така че кризата през тази година е много вероятна – или в септември, или в декември – вече след американските избори. Най-скъпата банкова криза се е случила в Ирландия.