Специалисти коментират, че оттук нататък изключително правомощие да разреши или отхвърли сделката има зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Ангел Джалъзов, който отговаря за пенсионните фондове.

В мотивите си той ще трябва да изясни два основни въпроса: какъв е произходът на средствата, с които ще бъде изплатена сделката, и какво е качеството на купувача.

Времето, с което надзорът ще разполага, за да претегли мотивите "за" и "против" сделката, е 30 работни дни след внасяне на молбата за издаване на разрешение.

Първото, което купувачът на ПОК "Доверие" ще трябва да представи пред надзорния орган, е информация за това кой е крайният собственик на дружеството, което иска да придобие активите.
Няма изискване той да е стратегически инвеститор с опит в сферата на пенсионното осигуряване.

Шефът на бюджетната комисия в Народното събрание и депутат от ДПС Йордан Цонев призова КФН да не разрешава сделката.

Според слухове от пазара един от кандидатите за пенсионния фонд е бил шефът на КТБ Цветан Василев чрез фирмата си "Бромак". Неговата оферта била обаче значително по-ниска от тази на "Юнайтед Кепитъл".
За Василев се говори, че е свързан с ДПС.

Продавачът и купувачът

"Доверие" ще продължи да изпълнява ролята си на водеща пенсионна компания в България в полза на своите клиенти", коментира изпълнителният директор на финансовата група продавач Петер Хаген.

"Пенсионното осигуряване не е ключов бизнес за VIG. С продажбата на "Доверие" искаме да се фокусираме още повече върху имущественото и животозастраховането на българския пазар", допълва Хаген.

VIG е собственик на компанията за общо застраховане "Булстрад" и на животозастрахователя "Булстрад живот".

"Юнайтед Кепитъл" e регистрирана през 2007 г. във Великобритания и е с офшорна собственост. Според "Капитал" сред основните акционери е българското дружество "Риджънт кепитал", управлявано от Румен Нанов. Самият той е акционер в компанията и представител на един от големите собственици в нея - "Пош ентерпрайзиз" ЛЛС, регистрирано на Сейшелите.

Пенсионното дружество "Доверие" управлява активи за 1,8 млрд. лева. В него са осигурени 1,2 млн. българи.

Срещу продажбата миналата седмица се обяви КНСБ, която също е акционер в "Доверие". Оставка подаде цялото ръководство на "Доверие".