На 13 юни миналата година се състояха избори, в резултат на които преговорите за съставяне на ново правителство все още продължават, припомня БТА.

Кабинетът в Белгия падна на 27 април миналата година заради безизходицата по спора между фламандското и франкофонското малцинство. Още през 2003 година Конституционният съд постанови районът Брюксел-Хале-Вилвордетой да бъде разделен по езиков признак.

Сега местните медии отбелязват, че срещите на определения за пореден посредник в разговорите и представителите на двете партии, получили най-много гласове, продължават в песимистично настроение за намирането на решение. Така Белгия успя да постави нов световен рекорд за най-продължителна политическа криза, като "подобри" резултата на страни от Третия свят.
Дотогавашният беше на Ирак - 249 дни без правителство.

Коментарите в медиите отбелязват, че служебният кабинет, който има ограничени правомощия, се справя добре и това поставя въпроса има ли страната нужда от федерално правителство. За пример са посочени решенията, свързани с участието на Белгия във войната в Либия, както и намирането на компромис с принц Лоран, който бе обвинен във водене на "паралелна дипломация" в Африка.

Според днешните коментари, кризата може да бъде решена с повече външен натиск - икономически и социален, но засега условия за подобен натиск липсват. Неотдавна анализатори предположиха, че е възможно идната есен да бъдат насрочени нови избори, макар че очакванията са резултатите от тях да бъдат сходни с оформения вече баланс на силите.

По Великденските празници основните фигури в преговорите останаха в готовност за извънредни срещи, които така и не се състояха. За днес е насрочен нов кръг от преговори, на фона на постепенно засилване на вътрешния натиск в политическата сила, получила най-много гласове - Нов фламандски алианс (N-VA), за намиране на изход.