Преди дни, в опит да обясни как кандидат-президентът на ГЕРБ не влиза в корупционни схеми, Цветанов разказа, че тогава трима столични общинари, свързани с десните партии, поискали от Плевнелиев половин милион евро подкуп за отчуждаване на общински терен по проекта за Бизнес парка. По това време той е бил управител на строителната фирма.
Вътрешният министър обясни, че посъветвал Плевнелиев да подаде сигнал в полицията, но той не пожелал, защото нямал доверие на държавата и не искал да влиза в корупционния механизъм.

В Наказателно-процесуалния кодекс обаче има изричен текст, който задължава гражданите, които узнаят за извършено престъпление, да уведомят държавните органи. Заради това вчера главният прокурор Борис Велчев е сезиран от Петър Пенчев и Атанас Чобанов от Асоциацията за свободно слово "Анна Политковская", съобщи сайтът "Биволъ", където е изпратено писмото на двамата.

Казусът е разпределен за проверка на Софийската градска прокуратура, съобщил Велчев пред сайта.
Днес той коментира пред журналисти: "Преди да изясним фактите, нека да не приписваме вяра или недоверие на г-н Плевнелиев”.
Главният прокурор допусна възможността по време на предизборната кампания в прокуратура да постъпват редица сигнали.
"Няма да допуснем обаче да се превърнем във фактор в решението на изборите. Много ми се иска тези избори да бъдат спечелени от този, който е по-добър като политик, а не от този, който е съумял да вкара повече сигнали срещу опонентите си. Всички сигнали, които постъпват, ще бъдат работени, но информация за тях ще се дава пестеливо, а аз изявления по никакви теми в следващите 40 дни няма да правя", допълни Велчев, цитиран от "Фокус".

Междувременно вчера общинските съветници от ГЕРБ в София, които първоначално заявиха, че ще поискат среща с Плевнелиев, за да изяснят казуса, по-късно се отказаха.
Това стана, след като Георги Кадиев от БСП съобщи, че двама от тримата замесени в скандала в момента са общински съветници от управляващата партия. Третият вече не бил общинар.
"Към 2007 година те са били представители на десни политически партии, коалиционни партньори на ГЕРБ", уточни кандидат-кметът на левицата в столицата.

На това описание отговарят трима съветници от ГЕРБ - Радослав Тошев - син на бившия главен редактор на в."Труд" Тошо Тошев, и Орлин Иванов, които в миналия общински съвет бяха от групата Демократи за София, както и Константин Тилев, който беше от ССД, съобщи "Дневник".
"Ще се опитаме да разберем от Плевнелиев кой точно му е искал подкуп, защото той знае най-добре. Вътрешният министър Цветан Цветанов трябва да каже и Б, след като е казал А, да назове хората, искали пари, след като знае кои са", заяви първоначално пред изданието Тошев. Той дори обяви, че е готов да се подложи на детектор на лъжата и предложи това да сторят всички съветници от ГЕРБ.

След това обаче стана ясно, че общинските съветници от партията няма да се срещат с Плевнелиев, но не обясниха защо.

Междувременно вчера Цветан Цветанов призова чрез медиите БСП и Георги Кадиев "да не се правят на разследващи органи". "Ако се върнем назад, след като БСП са такива радетели за права и свободи, нека да обяснят как се случваха нещата в "Софийски имоти", защото в борда имаше представител висш функционер на партията", заяви още той.

„В началото на този скандал аз бях общински съветник и си спомням за тази сделка. Тук става дума за 2 различни сделки – едната е през 2007 г. и аз й бях свидетел. Тогава ставаше дума за отчуждаване на имоти чрез замяна и се занимавахме с тази сделка, а в крайна сметка тя бе отказана. Росен Плевнелиев дойде и ни каза, че ни е много благодарен за това, че сме го подкрепили единствени и то без да сме поискали нищо срещу това. Очевидно, други хора са искали нещо и не са го получили”, разказа днес депутатът от БСП Антон Кутев, цитиран от "Фокус".

Той уточни, че през март 2008 г. сделката отново е влязла на дневен ред, с решение терените да се прехвърлят към „Софийски имоти”, но тогава той вече не бил общински съветник.
Кутев също попита защо Плевнелиев тогава не е информирал МВР и председателя на Столичния общински съвет.