Това заяви на пресконференция доц. д-р Лилия Методиева - създател на проекта "Граждански контрол на парламентаризма", предаде БТА.

Изследването на доц. Методиева, която е ръководител на катедра "Реторика" към Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", е направено от началото на мандата на парламента до 10 декември тази година. Според изследването, при законодателната дейност 16 депутати на ГЕРБ и 10 на ДПС не са заявявали позиция нито веднъж в пленарната зала.

Думата "парламент" произлиза от френската дума "говоря" и в пленарната зала трябва да се дебатира, да се дискутира, за да има качествен законодателен процес, коментира Методиева. По думите й постижение в 41-то Народно събрание е прекратяването на практиката депутати да гласуват с картите на колегите си. Методиева обаче смята, че за да бъде цялостна реформата в парламентаризма, трябва да се преустанови приемането на закони при нарушение на кворума.

Според справката, която тя представи, 195 пъти 41-вото Народно събрание е взело решения, след като са гласували по-малко от 121 депутати - т.е. по-малко от необходимия кворум. Близо 30 пъти са одобрени решения с по-малко от 61 гласа "за", сочи изследването. Според Методиева, за да бъде "изчистен" начинът на гласуване, Конституционният съд трябва да бъде сезиран. Методиева възнамерява, ако това не се случи, тя да отнесе въпроса в Европейския съд за правата на човека в Страсбург.

Най-питаният министър по време на парламентарния контрол в Народното събрание е Росен Плевнелиев. Министърът на регионалното развитие и благоустройството е получил 71 въпроса и питания от депутати за периода юли-ноември тази година, показва анализ на Института за модерна политика(ИМП).

От ИМП са направили анализ и на качеството на отговорите на министрите. Първи в тази класация е земеделският министър Мирослав Найденов, а негов подгласник е екоминистър Нона Караждова. Следват Николай Младенов и Томислав Дончев. Отговорите на Цветан Цветанов пък са много противоречиви. 

"Най-активен в парламентарния контрол е депутатът от Синята коалиция Иван Иванов, който е задал 52 въпроса. Втори е колегата му Ваньо Шарков с 36. Трети са червените депутати Мая Манолова и Миглена Плугчиева. Данните съобщи Венелин Стойчев от Института за модерна политика. Колегата му Здравка Кръстева пък коментира, че парламентарният контрол по отношение на МВР и службите за сигурност не е задоволителен.

„През последните години нито един парламент не е приемал толкова много некачествени закони, нереформаторски и в нарушение на гражданските права", каза председателят на ИМП Борислав Цеков.

Имало и положителни тенденции в работата на парламента, като създаването на публичен регистър на сътрудниците на депутатите и такъв за гласуването им зала. Като цяло обаче негативните тенденции се задълбочавали.