Парламентаристите са подготвили петиция до руския главен прокурор. Те искат разпадането на СССР да бъде обявено за незаконно и всички виновни за това, включително Горбачов, да бъдат привлeчени като обвиняеми, съобщи БНР.

Документът е подготвен от петима депутати от различни фракции в Държавната Дума - от партията на властта "Единна Русия", комунистическата партия и либералдемократите на Владимир Жириновски.

В своето обръщение те посочват, че на референдума през 1991 година мнозинството граждани на СССР са се обявили за запазване на държавата, но въпреки това ръководството е взело решение да бъде прекратено нейното съществуване.

Депутатите очакват прокурорската проверка да доведе до образуването на наказателно дело, по което Михаил Горбачов, като първи и последен президент на СССР, да бъде обвинен, че в нарушение на конституцията е създал Държавен съвет.

Именно този орган впоследствие взема решение за признаване на независимостта на Балтийските съветски републики и така започва процесът на разпадане на съветската държава.

Един от инициаторите на петицията - Евгений Фьодоров от "Единна Русия", дори смята, че трябва да бъде дадена правна оценка дали е било законно излизането от състава на СССР на бившите републики и образуването на независими държави.

"Всички смъртни случаи в Киев лежат на съвестта на онези, които бяха в Кремъл през 1991 г. и които разрушиха тази велика страна", заяви пък депутатът националист Михаил Дегтярьов.

В отговор 84-годишният Горбачов препоръча да бъде търсена отговорност на депутатите в съветския парламент, гласували за разпадането на СССР.

"Няма нужда от разследване: Думата (долната камара на руския парламента), която гласува за това решение, трябва да се качи на влака към Магадан", каза иронично той по радио "Ехото на Москва".

Магадан е далечен източен регион на Русия, известен със затворническите лагери за противници на съветския режим.

В средата на март т.г. пред руски медии Михаил Горбачов заяви, че през през 1991 г. изобщо не е трябвало да се разпада СССР, "но там имаше една публика, която много искаше да станат царчета на своите територии".

Той определи присъединяването на Крим към Русия като "щастливо събитие", като заяви, че референдумът там е бил напълно свободен.

Запитан дали не е трябвало още по-рано да се състои това събитие, Горбачов отговаря:

"Отделянето на Крим (от Русия - бел. ред.) изобщо не биваше да се случва. Но, уви, се случи."