Мнозина българи приветстваха неговата бдителна инициатива, макар други да са дълбоко обезпокоени, отбелязва британското издание, което сигурно има предвид българската граница.

„България се нуждае от хора като мен, достойни българи, желаещи да защитават родината си“, казва Динко Вълев в родния си Ямбол, на 50 км от границата на България с Турция.

29-годишният Вълев е мускулест полупрофесионален борец с обръсната глава и безцеремонен вид. Вляво на гърдите има татуиран кръст с размерите на голяма пържола.

Той стана известен за една нощ миналия месец, след като национална телевизия го определи като „супергерой“ и подробно разказа за сблъсъка му с група сирийци край границата, докато карал своето АТВ.

Водещият възхвали Велев за покоряването на група от 12 сирийски мъже, три жени и дете с голи ръце, отбелязва BBC и добавя, че тези хора били снимани с мобилен телефон от човек от компанията на Вълев, легнали на земята, докато дойде полицията.

По-нататък BBC цитира говорителя на Гранична полиция Лора Любенова да казва, че властите приветстват информацията от гражданите за криминална дейност, включително незаконно преминаване на границата, но подчертава, че само полицията има правото да задържа и арестува хора.

На 25 март полицията в Бургас разпита Динко Вълев във връзка с прокурорско постановление за извършени от него граждански арести на мигранти в Странджа.

"Очаквам всички, които се чувстват истински българи, на които им пука дали мигранти или терористи влизат у нас, да ме подкрепят", заяви той.

"Ако ми се случи същата ситуация, ще реагирам по абсолютно същия начин. Не ми пука от Хелзинкския комитет, не ми пука от никой. Аз съм си в България, моята родина, имам право да се разкарвам където си искам, нападнат ли ме и аз нападам", категоричен бе след разпита Вълев пред журналисти.

Доброволни отряди по границата ще има, каза той.

Представител на местната власт също заговори за доброволни отряди по границата.

Имаме идея в бивши гранични застави да обучаваме младежи, които да залавят нелегални мигранти по границата, обяви неотдавна кметът на Тополовград Божин Божинов.

Той обясни, че общината, съвместно с Историческия музей в града работят по идеята за създаване на доброволни формирования или сдружения в центрове за обучение за охрана, природосъобразен живот и отбрана на държавната граница.

„Кръстили сме го „Учение, труд и отбрана”. Към момента има вече около 200 човека, които са съгласни да се включат към тези доброволни формирования и да започнем едно обучение. Искам в тази идея да включа и учениците от 10-ти клас”, посочи Божинов.