Това сочат приетите на второ четене текстове от Антикорупционния закон. Членовете на Комисията ще бъдат задължени при покана да се явят в Народното събрание, за да предоставят информация.

Комисията ежегодно до 31 март ще представя в парламента доклад от дейността си. В същия срок докладът ще се предоставя и на президента и на Министерски съвет, ще се публикува и на интернет страницата на Комисията.

Секретарят на парламентарната група на БСП Филип Попов заяви: „Предвид начина на назначаване и възможността за освобождаване на членовете на Комисията контролът на Народното събрание се обезсмисля“.

В отговор депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов посочи, че това е поредното абсурдно твърдение на опозицията.

"И 1/5 народни представители могат да искат предсрочното освобождаване на член на комисията. Опозицията във всеки един момент може „да иска главата“ на всеки член, това е демократично и не е инструмент в полза на управляващите“, коментира той.

Членовете на антикорупционния орган се застраховат за застраховка „Злополука“ и застраховка „Живот“ при или по повод изпълнение на служебните си задължения за сметка на държавния бюджет, решиха още депутатите.

Според гласуваните текстове, информацията, която е станала известна на членовете на Комисията, както и на служителите в администрацията по проверките и производствата, свързани с отнемането на незаконно придобито имущество,  представлява класифицирана информация.

При встъпването си в длъжност лицата, както и останалите служители в администрацията, подписват декларация, че няма да разгласяват информация.

Друг текст от закона гласи, че членовете на Комисията няма да носят имуществена отговорност за причинени вреди при упражняване на възложените им по този закон правомощия, освен ако вредите са настъпили в резултат на престъпление от общ характер.
 
Освен това членовете на антикорупционния орган ще пътуват безплатно в градския транспорт, а трудът им ще се зачита за първа категория.