Джеймс „Бясното куче“ Матис смята, че САЩ трябва да се противопоставят на Русия, ако нейното поведение е насочено срещу американските интереси, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Това мнение той изразява в писмени отговори на въпроси на комисията по въоръжените сили на Сената на американския Конгрес, в която днес започна неговото изслушване. В писмените отговори на въпроси Матис обаче допълва, че подкрепя желанието на Тръмп за взаимодействие с Русия.

На устното изслушване Матис заяви, че руският президент Владимир Путин се опитва да "разбие Северноатлантическия съюз", предаде ДПА.

Принципиалните заплахи за САЩ започват с Русия и те включват всяка страна, които се опитват да заплашват околните държави чрез насилие, оръжия за масово поражение или чрез необичайни методи. Същевременно ние сме в епоха, в която трябва да отбиваме заплахата на тероризма, заяви Матис,цитиран и от Breitbart, на който се позова "Фокус".

Това твърдение би трябвало да успокои американските републиканци, притеснени от демонстрираното от Тръмп желание за затопляне на американско-руските отношения, отбелязва Франс прес.

Матис нарече Русия "стратегически съперник" на САЩ и "противник в ключови области". Той се обяви за постоянно присъствие на САЩ в Литва, Латвия и Естония, предаде ТАСС.

Според него световният ред днес е подложен на най-голямата атака след Втората световна война, предаде Ройтерс. На въпрос на председателя на комисията Джон Маккейн дали САЩ са напълно готови да се изправят пред тези предизвикателства, Матис отговори: "Не, сър".

Очертавайки как планира да ръководи министерството на отбраната, Матис каза, че най-важните цели са засилване на бойната готовност, увеличаване на леталната сила на армията, укрепване на отношенията със съюзниците и извършване на бюджетни реформи, предаде ДПА.

Матис заяви също, че има много голямо доверие в американските разузнавателни агенции.

Според него Китай разрушава доверието в отношенията със съседите си, предаде Франс прес.

За териториалните амбиции на Пекин в Южнокитайско море, Матис обясни, че "трябва да сътрудничим с Китай, когато е възможно, но и да сме готови да се противопоставим на неподходящо поведение", ако Пекин "предпочете да действа срещу нашите интереси".

Ако бъде одобрен за министър на отбраната, Матис ще стане първият шеф на Пентагона от 50-те години на 20 век, който е военен от кариерата, отбеляза Асошиейтед прес.

Сенатът на САЩ с огромно мнозинство междувременно подкрепи допускането на изключение за Джеймс Матис, за да може той да стане министър на отбраната в правителството на Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

С 81 гласа "за" и 17 "против" Сенатът подкрепи решението на сенатската комисия за въоръжените сили да се направи изключение от закона за граждански контрол над американската армия, който би попречил на Матис да заеме поста, тъй като не са изминали седем години, откакто е прекратил активната си военна служба. Матис се пенсионира от армията през 2013 г.