Това съобщи пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът Румяна Бъчварова след края на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, предаде БТА.

Тя отбеляза, че тази бройка е с около 33 процента по-малка от предвидената първоначално.

През май Европейската комисия предложи България да приеме 788 имигранти, като от тях сирийци и еритрейци, приети в Италия (343) и Гърция (229), а също и 216 бежанци, пристигнали в други държави по света.

"Мисля, че това доказва, че нашите аргументи са били чути", коментира Бъчварова по повод настояванията на българските власти нашата страна да получи по-специален статут при разпределянето на търсещите убежище.

"Изразихме подкрепата си за солидарността и готовността си да помогнем на най-засегнатите държави", добави вицепремиерът.

Бъчварова допълни, че тепърва ще се уточнява как ще бъде правен подборът на чужденците, които България ще приеме.

Тя уточни в отговор на въпрос, че приемът на чужденците се очаква от есента. "Мисля, че не сме в степен на готовност да започнем толкова скоро", уточни вицепремиерът.

Вътрешните министри от ЕС се договориха страните членки да преселят вътрешно 32 хиляди имигранти - по-малко от първоначално предвидените 40 хиляди, предаде ДПА.

В същото време те се споразумяха ЕС да приеме от външни държави 22 500 имигранти - повече от първоначално предвидените 20 000.

Най-голямо нежелание да приемат кандидати за убежище са показали Унгария, Австрия, Словакия, Словения, Холандия и Испания.