Това смятат анализаторите от "Кепитъл икономикс", цитирани от гръцки електронни издания. Към тяхното мнение се присъединяват още много експерти и медии. Все по-често икономистите прогнозират, че е възможно да се стигне до връщане на драхмата.

Партиите, които са против мерките за икономии, от крайната левица до неонацистите, сложиха ръка на половината от местата в гръцкия парламент след изборите в неделя. Въпреки че "Нова демокрация" ще получи първия мандат за създаване на правителство, шансовете за успех не са големи. След тях право на опит имат крайно левите от коалиция "Сириза".

Според "Кепитъл икономикс" икономиката на Гърция се намира в свободно падане, като дългът й е изключително висок и неустойчив, така че пазарите очакват страната да се оттегли от валутния съюз.

За излизане на Гърция от еврозоната като най-вероятен сценарий предупреди наскоро и рейтинговата агенция Фич. Гръцкото излизане от валутния съюз е най-вероятната възможност, а впоследствие и фалит на страната. Останалите от еврозоната ще бъдат поставени под наблюдение с перспектива понижаване на рейтинга, посочи агенцията, цитирана от БТА.

"Изборите свидетелстват за силен спад на подкрепата в обществото за водещите партии и значително пренасочване към партиите от радикалната левица и десница, които са срещу икономическата програма на Тройката, съставена от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд", пише в анализа си компанията.

"Ситигруп" коментира, че резултатите от изборите в Гърция са такива, че ще направят изключително трудно постигането на компромис между партиите за оставането на страната в еврозоната. Според хората от "Ситигруп" шансовете Гърция да напусне еврото се оценява на между 50 и 75 процента, предава "Курир", цитиран от "КРОСС". Голяма е и вероятността от нови избори през лятото.

Чуждестранните анализатори смятат, че вчерашният резултат от изборите в Гърция е донесъл пълен обрат на политическата сцена. Те са на мнение, че днешният понеделник ще е един от най-трудните за германския канцлер Ангела Меркел, тъй като тя е загубила опора по отношение на Гърция и Франция. Представители от пазара се осмеляват вече да говорят за "края на една епоха" на стария континент. Показателен за това е примерът на водещия икономист на Saxo Bank Стин Якобсен, който коментирайки изборите в Европа спомена за отчайващ резултат, който не буди само изненада.

В момента гръцките политици се намират между Сцила и Харибда. От една страна, те трябва на всяка цена да пристъпят към мерки за облекчаване на гърците от жестоките икономии на фона на доминиращото социално напрежение в страната, а от друга, трябва да приложат новите мерки, които са договорили с международните кредитори, тъй като в противен случай излизането на страната от еврозоната ще е безапелационно, коментират чуждестранните наблюдатели.

Ако Гърция реши или избере да напусне еврозоната, страната ще трябва да прибегне до други международни партньори. Вероятността Гърция да излезе от еврозоната се очаква да предизвика ефекта на доминото и да доведе до рухване или до обявяване на независимост в еврозоната с всички последствия за това върху икономическата и политическа стабилност в целия валутен съюз.
Представители на пазара отбелязват още, че "сърдитите гърци са гласували на най-критичните за страната им избори". Процесите са толкова критични, че може да предизвикат отново възпламеняване на европейската дългова криза и да създадат отново предпоставки да се оспори бъдещето на Гърция в еврозоната, пишат гръцки електронни издания.

Никой не очакваше избирателите така да накажат основните политически сили, коментира за „България Он Ер” предприемачът и анализатор Христос Мурутис. Той прогнозира, че има минимален шанс за съставяне на коалиционно правителство до края на май, но това ще бъде много рискована стъпка. Причината е, че всяка една от партиите, които влязат в правителството, във всеки един момент може да оттегли подписа си и да предизвика нова политическа криза. Христос Мурутис каза още, че може би полезен ход за гръцката икономика ще бъде връщането към драхмата. Много хора ще обеднеят, но реалната икономика ще може да се изправи на крака, според него.

Резултатите от изборите в Гърция и Сърбия показват засилване на национализма и пробив на крайните и антисистемни партии, коментира евродепутатът Ивайло Калфин, цитиран от БТА. Калфин беше част от алтернативната "тройка" за Гърция, която излезе с предложения за мерки за растеж и заетост в добавка към налаганите от Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка програми за икономии.
Според Калфин сформирането на правителство, което да продължи усилията за бюджетна консолидация, ще е трудно, а дори и да се състави, то ще има крехко мнозинство и яростна опозиция. Реален е шансът управлението да се поеме от партии, които да рискуват с възстановяване на националната валута, заяви икономистът.
Калфин припомни, че водачът на втората политическа сила "Сириза" Алексис Ципрас, който вече предложи на всички леви сили да се обединят зад него за създаване на правителство, отхвърля мерките за реформи, наложени на Гърция от европейската "тройка".
До три дни получилата най-много гласове Нова демокрация трябва да направи опит да състави правителство. Лидерът й Антонис Самарас заяви, че иска да състави правителство с всички партии, освен с неонацистката "Златна зора", но само при условие, че те подкрепят оставането на страната в Еврозоната