България оспорва доклад на ЕК за розовото масло
България оспорва експертния доклад на Европейската комисия, задължаващ ни да премахнем алергенните съставки в продукти от розово и лавандулово масло. Документът, който излезе през декември, на практика блокира производството на традиционните естествени продукти от роза и лавандула.
Страната ни ще защитава правото на производство на розово и лавандулово масло и няма да се откаже от тази битка, категоричен бе Найденов. За целта той е планирал среща с новоизбрания еврокомисар по здравеопазване Тонио Борч.
"Твърдението, че лавандуловото и розовото масло имат алергични компоненти не е на базата на широко изследване и е тенденциозно. Проблемът с използването на лавандула и розово масло е голяма икономическа война. Последната година цената на розовото масло за 1 литър е между 5000 и 6000 евро. Европейската комисия не може да не предвижда компенсации за страните-членки, за които предвижда подобни рестрикции", коментира още Найденов, цитиран от "Фокус".
Той уточни, че България ще поиска от ЕК да предвиди компенсации. Министърът ще постави въпроса и пред Съвета на министрите на ЕС.
"При темите от национален интерес не трябва да има политика", коментира
Найденов по повод отправени му обвинения, че правителството не отстоява българския интерес по розопроизводството. Той обясни още, че България ще защитава продуктите от розово и лавандулово масло с естествени съставки и е против техните заместители, получени по химичен път.
Найденов уточни, че България е изпреварила вече Франция по производство на лавандулово масло, както и Турция по производство на розово масло. Той каза, че страната ни ще си сътрудничи с Франция в тази област.
Площите с маслодайна роза у нас са 38 000 декара, а годишното производство на розово масло е около 150 кг, като за един килограм са необходими около 3000 килограма розов цвят. В розопроизводството са заети 2100 души.
Представители на производителите на рози и розово масло се обявиха срещу доклада на Научния комитет по безопасност на потребителите в ЕС. Всички, които са ангажирани по някакъв начин с този отрасъл, в това число и правителството, решително да се намесят и да не допуснат в ЕС да се приемат документи с подобно съдържание, искат производителите.
Маслото от роза се изнася основно в САЩ, Франция, Южна Корея и Япония. Годишното ни производство на лавандулово масло е близо 100 тона и то се изнася основно за Германия, Австрия, Холандия, Великобритания, Канада и други.