Каролев спори с Леонардо ди Каприо и Джарет Лето за Пирин
Явно е модерно да си еколог, но не и екологичен. Така коментира изказването на американския актьор Ди Каприо, икономистът Владимир Каролев.
Каролев обаче не остана длъжен нито на Леонардо ди Каприо, нито Джарет Лето.
"Ди Каприо миналата зима бе Куршевeл, понеже много мрази ските. След като не е могъл да понесе избора между кое от петте си огромни имения да почине, човекът е хванал частния си самолет (бълващ вредни емисии колкото половината автомобили в Овча купел) и се разходил до Трите долини, най-голямата ски зона в света (166 лифта) с 6 пъти повече ски писти от цяла България, две летища и една площадка за хеликоптери, попадаща отчасти и в национален парк. Умилих сЪ - явно е модерно да си еколог, но не и екологичен", коментира на фейсбук страницата си Владимир Каролев.
Той показва на снимка и къщата на загрижения за Пирин американски актьор и музикант Джаред Лето.
"През туитър подкрепя лъжите на българския офис на WWF, че щяло да има промишлена сеч в Пирин (забранена със закон). Къщата на Лето е в изсечена в Холивудската гора с размера на Бъндеришка поляна - има си дори площадка за частния хеликоптер някъде отзад. За да е още по-“зелен”, Лето е инвестирал парите си в компания за чартърни полети. Какво по-екологично от това цял самолет да бълва хиляди тонове вредни емисии, за да премести един-единствен баровец между лятната му вила и частното му пристанище?", недоумява Каролев.
Според Каролев, позицията на вицепремиера Валери Симеонов е единствената правилна.
"България не за 10, ами за почти 15 години няма нито един проект за нов лифт "на зелено", а туристите ни в планинските курорти през зимния сезон растат всяка година с между 10% и 20%, а през летния - с над 25%. Българските планини са целогодишни дестинации вече - истинска златна мина за икономиката. Единствено Симеонов имаше топките да постави този въпрос ребром - не защо няма този или онзи лифт, а защо десетилетие и половина държавата саботира планинския туризъм?", коментира Каролев.
"И това е въпрос, на който не еколозите, а премиерите на страната в този период дължат отговор. Ако техните политически програми и идеологии изключват планинския туризъм - нека си кажат. Ако са изтъргували развитието на този сектор в замяна на подкрепа на чужди държави за нещо по-приоритетно за България - нека си кажат. Ако са нямали експертния капацитет да направят нормативната уредба и ги е мързяло да копират тази от Европа - нека си кажат. Ако са играли пари - нека също си кажат. Но трябва да има отговор", заключава Каролев.