Данъкът върху добавената стойност (ДДС), плащан от гражданите и събиран от предприятията, представлява повече от 20 процента от националните бюджетни приходи в Европейския съюз.
Системата на ДДС обаче е въведена за първи път в ЕС преди 40 години и вече не съответства на икономиката, която се основава на нови технологии и в която основен дял има сферата на услугите.
На тази основа комисията днес прие Съобщение относно бъдещето на ДДС съобщи за БТА българската пресслужба на Европейската комисия. Новата система на ДДС има три основни цели.

На първо място, ДДС трябва да е по-практичен за прилагане от страна на предприятията. Сред мерките, които се предвиждат за целта, са използването на метода на единното гише и при трансгранични сделки, стандартизирането на декларациите за ДДС и предоставянето на лесен достъп до данните на всички национални системи за ДДС посредством централен уеб портал.

На второ място, се търси бюджетна консолидация и устойчив икономически растеж. Разширяването на данъчната основа и ограничаването на използването на намалените данъчни ставки може да генерира нови приходи за държавите членки, без да се налага повишаване на данъчните ставки. Стандартната ставка на ДДС може дори да бъде намалена в някои държави членки, без това да се отрази върху приходите, ако се премахнат освобождаванията и намаленията. 
На трето място, огромните загуби на приходи, дължащи се понастоящем на несъбран ДДС и на данъчни измами, трябва да бъдат преустановени, смята Брюксел. Разликата между общия дължим и събрания ДДС (така нареченият "отклонен ДДС") се оценява на около 12 процента от дължимия ДДС. През 2012 г. комисията ще предложи механизъм за бързо реагиране, за да гарантира, че държавите членки могат да предприемат по-ефективни мерки.

Накрая комисията стига до заключението, че поставяният от години въпрос за промяна на системата на ДДС и преминаване към облагане на мястото на произход вече не е актуален. Следователно ДДС ще продължи да се събира в страната по местоназначение (т.е. там, където се намира купувачът) и комисията ще работи за създаването на съвременна система на ДДС на ЕС, основаваща се на този принцип.

През лятото Европейската комисия предложи общ ДДС, а през есента тя затвърди това предложение с многогодишната бюджетна рамка, където са предвидени два собствени ресурса - нов ДДС ресурс и данък върху финансовите транзакции. България не подкрепя това предложение. Според предварителните оценки до 2020 г. новите собствени ресурси биха могли да се равняват на почти половината от бюджетните приходи на ЕС, докато същевременно делът на вноските на база национален доход ще спадне до около една трета.
Днес премиерът Бойко Борисов отново подчерта, че България иска запазване на данъчния си суверенитет.