България, която има силно про-руско лоби в правителството си, има нужда от повече време, за да реши дали да последва своите съюзници от ЕС и НАТО в гоненето на руски дипломати заради случая „Скрипал“, заяви вицепремиерът страната Томислав Дончев в интервю пред агенция Ройтерс.

България повика посланика си в Москва за консултации по случая „Скрипал“, но не последва повечето страни - членки на ЕС и НАТО, включително САЩ, които изгониха десетки руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания, коментира агенцията.

България няма да гони руски дипломати >>>


„Политическата ситуация в България е такава, че подобни решения трябва да се вземат на базата на консенсус“, заяви Дончев, визирайки мнението на част от управляващата коалиция и по-голямата част от опозицията, че трябва да се поддържат добри отношения с Русия.

„В момента, за добро или лошо, няма такъв консенсус“, констатира българският вицепремиер.

България, освободена от османско владичество от Русия, припомня „Ройтерс“, стана един от най-послушните сателити на СССР по време на Студената война. Много българи имат силни културни симпатии към Русия, с която споделят кирилицата и православното християнство.

Това наследство се трансформира в коалиционно правителство на страната, в което дясноцентристката партия ГЕРБ споделя властта с три по-малки националистически партии, които в различна степен подкрепят добрите отношения с Русия и твърдят, че страната трябва да приеме балансирана позиция по случая „Скрипал“. Те се противопоставиха на призива на високопоставен служител на ГЕРБ да се последват съюзниците и да се изгонят руски дипломати.

И президента Румен Радев, и най-голямата опозиционна партия БСП настояват, че Великобритания трябва да предостави доказателства за участието на Русия в отравянето на Скрипал.

Дончев, в интервюто си пред „Ройтерс“, заяви, че всяко действие, което предприеме България, ще бъде разглеждан като сигнал за солидарност с Великобритания, но и като сигнал към Русия.

Дончев заяви, че засега България ще изчака доклада на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), като междувременно София ще следи развитието на събитията отблизо.

„Това, което се случи във Великобритания е... неприемливо. То е варварско, това е химическо оръжие, това е бойно отровно вещество“, констатира българският вицепремиер.

Що се отнася до историческите връзки между България и Русия, той заяви:
„Това е безспорен факт. Историята понякога е добър, а понякога лош учител в политиката“.