За това премиерът Бойко Борисов се договори на среща със зам.-председателя на Европейската комисия и комисар за енергийния съюз Марош Шефчович в Брюксел, съобщи БНР.

България има амбиции да се превърне в страна, която добива и изнася енергийни суровини, вече говорим за газови магистрали, заяви Борисов.

По настояване на страната ни, Шефчович ще обсъди проблемите около изграждането на газопровода "Южен поток" и предложението за газовия хъб в сряда в Москва, при първата си визита в Русия посветена на енергийните въпроси. По думите на Борисов, след тази визита ще стане ясна съдбата на "Южен поток".

От своя страна еврокомисарят Марош Шефкович заяви, че ЕК подкрепя създаването на газов хъб (разпределителен център) в България, стига да са спазени всички правила за прозрачност и европейски закони. Той потвърди, че ще обсъди в Москва спирането на "Южен поток" и последствията за България.

"Ще повдигна този въпрос пред руските си колеги в сряда, защото България е член на ЕС и тя направи всичко възможно да следва европейските закони. Това ще е и основната предпоставка за всички други проекти, планирани за Европа", допълни еврокомисарят.

За нас е от изключителна важност, че ЕК демонстрира, включително и публично, подкрепата си за България, заяви министър-председателят на среща с европейския комисар по регионалната политика Корина Крецу, с която обсъди най-важните проекти и оперативни програми.

Радостен съм, че Комисията отчита, че България е на фронтовата линия предвид проблемите с „Южен поток“ и спрените проекти за АЕЦ „Белене“ и „Бургас-Александруполис“, от една страна, и от друга – ситуацията по границата с Турция и засиленият бежански натиск. С вашето отношение вие ни помагате за стабилността на страната“, коментира Борисов, цитиран от правителствената информационна служба.

От своя страна Крецу заяви, че ЕК и България трябва да работят заедно и Комисията е готова да окаже пълна подкрепа на страната ни.

Политическата стабилност е особено важна за нас и е наш дълг да направим всичко по силите си, за да защитим най-чувствителната от географска гледна точка граница в лицето на България“, подчерта още еврокомисарят.

Борисов и Крецу обсъдиха също ситуацията около газопровода „Южен поток“, както и идеята за изграждането на газов хъб край Варна.

Министър-председателят запозна еврокомисаря и с всички предприети мерки от страна на българското правителство около осигуряването на необходимите условия за продължаване на проучванията за газ и нефт в Черно море.

На практика, освен да сме преносители и разпределители на газ, България има огромните шансове и амбиции да се превърне в страна, която добива и изнася енергийни суровини. Имаме магистрали, пътища, жп линии и мостове, а тук вече говорим за газови магистрали“, подчерта Борисов.

Той и еврокомисарят обсъдиха и изграждането на интерконекторните газови връзки със Сърбия, Гърция и Румъния. В разговора участва и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Министър-председателят покани комисар Крецу да посети България през месец май, за да открият заедно автомагистрала „Марица“ и за да й покаже нагледно местата за изграждането на ключови инфраструктурни проекти като магистралите „Струма“ и „Хемус“, тунела под връх „Шипка“ и други.

АНКЕТА: Ще разпределя ли България газа за Европа?