Тази позиция изрази днес по време на конференция на тема "Банките в търсене на нови стратегии" Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, предаде БТА.

Той посочи, че с приетите в Закона за потребителския кредит промени клиентът може 14 дни след изтегляне на кредита да го върне, без да дава обяснения на банката и без да дължи наказателна лихва. Това би трябвало да повлияе върху цената на кредита, коментира Ягодин, който е и заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България.

Банкерът отбеляза и липсата на мерки за защита на кредиторите. Действащото сега законодателство позволява на някои фирми, които са теглили кредити, да обявят несъстоятелност със задна дата - тоест във времето преди изтеглянето на кредита и така пасивите остават за банката, посочи Ягодин. Ако тази деформация в закона не се промени, нивата на лихвите по кредитите ще се увеличат, защото кредитният риск е голям, а оттам поскъпва и цената на кредита, добави финансистът.

Той посочи, че лихвите по кредитите са намалели към август с 0.8 процента на годишна база, а лихвите по депозитите са се увеличили с 0.9 на годишна база. Това означава, че банките поемат за своя сметка последствията от кризата, коментира Ягодин.

Той добави, че тази година някои отделни банки ще бъдат на загуба. Но имаме достатъчно буфери за обезпечаване на лошите кредити, допълни банкерът.

В отговор на журналистически въпроси за лихвите, Ягодин посочи, че то е функция от други два фактора - лихвените проценти по депозитите и рисковата премия, от която зависи част от лихвения процент. Доколкото вторият фактор все още е с неясно развитие прогнозирам по-скоро едно задържане на нивата на лихвите по кредитите за следващите 3 до 6 месеца, каза Ягодин. Той каза, че възможностите на банките за по-нататъшно вдигане на лихвите по кредитите са силно ограничени, защото това ще предизвиква и по-голяма невъзможност за погасяване на задълженията на кредитополучателите.