Това показва национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 25 юни и 2 юли сред 1000 души, предаде БТА.
Едва 6% от анкетираните не биха се пенсионирали, дори да отговарят на всички изисквания, а 26.5% все още не са решили.

Преди 2 дни социалното министерство представи проектозакона за промени в социалния кодекс, с който трябваше да стартира пенсионната реформа у нас. Основните промени в него бяха увеличаване на осигурителния стаж, лихвена ваканция за неплатени осигуровки и нов начин за изчисляване на пенсиите.

Готовност да се пенсионират веднага изразяват предимно онези, които търсят гаранция за сигурни доходи - жените, хората със средно и по-ниско образование, жителите на селата, бедните и представителите на малцинствата, показват данните.

Три са най-важните условия, при които трудово активните българи биха продължили да работят след навършване на пенсионна възраст. Това са висока заплата за 68% от интервюираните, безопасни условия на труд изискване - за 45%, и внасяне на осигуровки от работодателя, които да увеличат размера на пенсията условие - за 38%.

Ниските доходи от пенсия са аргумент за две трети от интервюираните да одобряват възможността пенсионерите да могат и да работят. Против тази възможност се обявяват 23%. Според данните 43 на сто твърдят, че за определен период са работили без осигуровки. Общо 57% от трудово активните българи посочват, че досега винаги са им внасяни необходимите осигуровки. Пропуски в осигуряването нямат високообразованите, жителите на малките градове и хората с висок стандарт на живот.

Безработицата е посочвана като основна причина да има хора без осигуровки за известно време. Общо 15% от участвалите в проучването твърдят, че са били безработни и регистрирани в бюрата по труда, а 7% са били безработни, но не са били зиписани на борсата. Общо 21% уточняват, че в периода, за който не са били осигурени, са работили без да им е внасяна осигуровка. Най-често без осигуровки са работили мъжете, хората със средно и основно образование, живеещите с големи лишения.