Това съобщи българската пресслужба на групата на ЕНП в Европарламента, цитирана от БТА. Докладът, който е на евродепутата Карлуш Коельо (ЕНП) от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, бе гласуван с голямо мнозинство на пленарното заседание в Страсбург. Така Европарламентът даде зелена светлина за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.

Окончателното решение, което ще определи датата, от която ще се прилагат разпоредбите относно Шенгенската информационна система, ще вземе Европейския съвет.

Решението на Съвета на ЕС, че и двете страни отговарят на изискванията за присъединяване към ШИС, беше прието от Комисията по граждански свободи на 10 юни. Докладът на Коельо във връзка с решението на Съвета беше приет с 36 гласа "за", 1 "против" и 3 "въздържал се".

"Поздравявам г-н Коельо и приветствам напредъка за България и Румъния, отбелязан в неговия доклад. Това предизвиква ентусиазма на всички български граждани, защото означава възможност за отмяна на проверките по границите и ефективното право на свободно движение по цялата територия на ЕС". Това коментира днес след гласуването на ЕП евродепутатът Мария Неделчева (ЕНП/ГЕРБ), която е член на Комисията по граждански свободи.

По думите й Шенгенското пространство не е само свобода на движение и установяване. Според нея "да си част от Шенгенското пространство означава засилено полицейско и митническо сътрудничество, особено в контекста на борбата с трафика на хора и стоки, а в по-общ план - и в борбата с организираната престъпност".

Доволен от положителния вот бе и ръководителят на българската делегация в групата на ЕНП Андрей Ковачев.
"Цели поколения българи живяха като в лагер, обграден с телени мрежи и стени. С влизането в Шенгенското пространство границите със страните-членки ще станат символични", коментира той.