"Това е първата подобна клетка за всички времена, която наричаме "синтетична", защото произхожда от синтетична хромозома, съставена от четири вида химикали", заяви откривателят Крейг Вентър, който оглавява проучването, цитиран от Ройтерс и БГНЕС. 

"Освен това клетката е първият самовъзпроизвеждащ се вид на планетата, чийто родител е обикновен компютър", добави той.
Ученият обяви, че иска да изпробва дали клетката може да произведе гориво, да създаде водорасли, които да изсмукват въглеродния диоксид от атмосферата и да ги използва при разработването на нови, по-добри ваксини.

"Тази клетка е много могъщ инструмент, с който можем да създадем каквито и да е биологични видове", коментира ученият на пресконференция. От екипа на Вентър обявиха, че са работили с изкуствена версия на ДНК на малка бактерия, трансплантирана в друг микроб. След множество неуспешни опити, новият микроб вече се размножава в лабораторни условия.

"Смятаме, че това е много голяма стъпка и за науката, и за философията. Резултатите от проекта промениха напълно възгледите ми за живота и за това как протича той", коментира в изявлението си Вентър.


Вижте снимка на синтетичната клетка