Чуйте статията:

От 1 март Отделението по детска хирургия в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Св. Анна" във Варна прекратява дейността си, съобщиха от лечебното заведение. Причината са депозираните оставки от лекарите, работещи в специализирания сектор. Те са декларирали, че започват работа в частно лечебно заведение на територията на друга черноморска община.

Ръководството на "Св. Анна" вече е изпратило официално писмо до Регионалната здравна инспекция във Варна, за да информира за предстоящата промяна. След 1 март пациентите до 18 години, които имат нужда от специализирана хирургична помощ, трябва да бъдат насочвани по компетентност.

Напрежение около детската хирургия в "Св. Анна" имаше преди една година, припомня БТА. Тогава отделението бе временно затворено заради недостиг на кадри. На 10 февруари то отново започна да работи нормално.

От болницата посочват още, че детската хирургия е сред последните основно реновирани в лечебницата и разполага с нови операционни зали и обновена материална база. През последната година, с изключение на последния месец , в който всички работещи в лечебното заведение получиха само основните си възнаграждения заради неизплатени средства от Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването, лекарските заплати в отделението не са били под размера на пет минимални работни заплати.