От началото на тази година, полицията във Варна е успяла да предотврати 112 опита за телефонни измами. Това главен инспектор Живко Костадинов, началник сектор "Престъпелния против собствеността" към ОД на МВР. В сравнение с миналата година обаче се забелязва спад на случаите на ало измами във Варненска област, поясни още той по Радио Варна.

До момента са задържани и 12 "мулета" - хората, доставящи парите на измамниците, които пък от своя страна осъществяват деянията на територията на съседни държави, обясни още Костадинов.

През последните два месеца, ало измамниците действат предимно на територията на общините Провадия, Девня, Белослав и Аврен. Тяхна "мишена" са основно възрастните хора, особено тези в по-малките населени места.

"Хората по селата, в резултат на продажба на земи или други имоти съхраняват големи суми пари в тях", каза главен инспектор Костадинов. В рисковата група са и хората, получаващи пари по ренти или пенсии.

 

Най-често в една телефонна измама действат по няколко човека с различни роли, а вече има и нови сюжети освен познатите с пострадал близък или мними полицаи.

 

"При един от последните сценарии, първо се обажда на стационарния телефон лице, представящо се за служител на ВиК или енергото, който съобщава на потърпевшия, че има да плаща голяма сума пари за неплатени сметки. И ако не ги плати същия ден, ще изпратят два джипа с рускоговорящи, които да го пребият, измъчват и да му вземат всичките ценности. Следва второ обаждане от същия ало измамник, който се представя вече за полицейски служител. Успокоява възрастния човек, че е жертва на телефонна измама. Успяват да го убедят, че са служители на криминална полиция и трябва да им предаде парите за да ги пазят", разказа главен инспектор Костадинов.

Той беше категоричен, че всички телефонни измами започват с позвъняване на стационарен телефон и никога на мобилен.

"Ако по телефон ви посикат пари, това е сигурен белег, че ставате жертва на телефонна измама и не забравяйте, че държавните служители, лекари, полицаи, съдии или прокурори никога не се обаждат да искат пари по какъвто и да е повод. Ако усетите, че сте жертва на телефонна измама, потърсете ваш близък или съсед по мобилния телефон, разкажете му какво се случва в момента. И винаги подавайте сигнали в близкото районно полицейско управление или на телефон 112. Така и ние можем да реагираме и да се ориентираме къде най-често стават телефонни измами", поясни още главен инспектор Костадинов.