Не е приятно да се говори след тези кадри, които излязоха, но по-добре така, за да се види, защото се изговориха много лъжи, даже от бившите вътрешни министри. Младен Маринов твърдеше, че бити протестиращи няма, а само бити полицаи, Сега какво ще каже по въпроса. Това заяви един от пострадалите при полицейското насилие от 10 юли 2020 г. Жоро Георгиев пред bTV.

Година след антиправителствените протести срещу кабинета "Борисов" на бял свят се появиха кадри на бруталния побой от полицейски служители срещу протестиращи младежи. Те са заснети през нощта на 10 юли с охранителните камери на Министерския съвет. Побоят се случва зад колоните на сградата на МС. Сред групата арестувани младежи е и Жоро Георгиев.

"Бях на първа линия, скандирахме, имаше обидни думи, но все пак за протест, това е нормално, те трябва да са подготвени да издържат на това, полицаите влязоха в тълпата без никакво предупреждение. Провокатори имаше, но те никога не са били арестувани. Те са по-назад, хвърлят нещата и си тръгват. Отнасяме го тези на предна линия", разказа той.

Жоро допълни, че очаква вътрешната проверка в МВР да бъде по-сериозна от предната и че ще търси обезщетение за случилото се, стъпка по стъпка в съда.

"На тях това им доставяше удоволствие, което е неприемливо", добави той.

МВР не е укривало случаи на насилие и няма полза да го прави, такава бе позицията  на бившите вътрешни министри Младен Маринов и Христо Терзийски относно разпространените кадри.

 Прокуратурата: Интензивно се работи по делото за полицейско насилие на протестите

Следовател от Следствената служба на Софийската градска прокуратура работи по делото срещу четиримата служители на МВР, за които от държавното обвинение съобщиха вчера за първи път, че се разследват за причинени телесни повреди на участници в антиправителствените протести миналата година. От Софийската районна прокуратурата отново уточняват, че по разследването се работи интензивно.

В съобщението от тази сутрин отново се акцентира, че става дума за обвиняеми, за които има данни, че са били полицейски служители към дата на евентуалното престъпление. Не е ясно дали те са още в системата на МВР. Не е ясно и дали са обвинени за насилие именно по време на протестната проява от 10 юли 2020 - тази, от която са записите показани в парламентарната комисия, която разследва данни за полицейско насилие на протестите срещу Бойко Борисов и Иван Гешев.

Чрез БТА днес и главният прокурор предупреди, че негово изслушване в Парламента, каквото ще искат от "Демократична България", би нарушило разделението на властите и би накърнило независимостта на съдебната власт.

"Съществува трайна практика на Конституционния съд, която изключва осъществяването на парламентарен контрол върху работата на конкретни магистрати и по неприключили дела" мотивира се Иван Гешев...и добавя, че дори и да не беше така, той няма как да предоставя информация по конкретни дела, защото по закон нямам право да я знае и да разполага с нея.

Кой е отговорен за насилието?

"Борисов и Гешев са отговорни за това. Следващото ниво са Христо Терзийски и Младен Маринов. Христо Терзийски, който 1 година не може да отговори какво прави патрулката пред "Осемте джуджета". Тези хора не знам как ще имат мъжеството да влязат в Народното събрание, как поглеждат децата си, като се приберат вкъщи. Ако им е останало нещо мъжко, незабавно трябва да напуснат Народното събрание", . Това заяви пред БНТ депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев коментира темата с полицейското насилие от протестите срещу властта в края на лятото и началото на есента на 2020 година. Очевидно е, че има две хипотези - че е имало бандити (в униформи), които са превишили правата си или че няма такива хора, а някой е наредил. И в двата случая трябва да има разформироване и премахване, каза Кънчо Стойчев пред bTV.

"Големият проблем е, че немалка част от полицаите, които гледат кадрите с насилие, ги приема за приемливи. Вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на този тип поведение, който немалка част от полицаите намират за нормално. Прокуратурата не е в състояние, защото тя е в близки отношения с полицията. Да се разчита единствено те да разследват полицаите, това е неефективно", коментира тази сутрин пред БНР Филип Гунев, експерт по въпросите на глобалната сигурност, зам.-министър на вътрешните работи в три правителства.

Според него България трябва да търси друга форма на контрол над полицията, тъй като наличното в момента е недостатъчно.

"Проблемът е, че през годините това е станала приемлива форма... Доверието в полицията няма как да се върне с вътрешни проверки и с разследване на прокуратурата. Този случай може да се използва за това да се тръгне в нова посока", допълни експертът.