Висшият съдебен съвет е отказал да излъчи представители на българската съдебна власт, които да участват в Международната комисия за документиране и установяване на военни престъпления в Украйна.

Решението е взето единодушно в четвъртък на редовно заседание на ВСС, съобщи Нова телевизия.

Последва коментар на правосъдния министър Надежда Йорданова. По думите й в началото на април страната ни е получила покана от Полша да изпрати лекари, патолози, юристи, прокурори, криминалисти и други експерти в Украйна. Правосъдното министерство е предложило на ВСС два варианта - да приемат поканата за сведение и без да участват, или да изразят принципно съгласие за участие в комисията. Без дебат и единодушно, Висшият съдебен съвет е подкрепил първия вариант.

Следващата седмица е ключова от гледна точка на това България каква позиция ще заеме спрямо войната в Украйна, коментира още за БТА министърът на правосъдието Надежда Йорданова преди началото на научна конференция "30 години България в Съвета на Европа- върховенство на правото, демокрация, права на човека" в Нов български университет.

Отговорът ѝ бе на въпрос дали е заплашена стабилността на правителството и управляващото мнозинство заради евентуално предоставяне на военна помощ на Украйна и позицията на един от партньорите - БСП.

По думите на Йорданова страната ни трябва да помогне на Украйна по всички възможни начини, включително и чрез изпращане на оръжие, за да се защити срещу агресора. Кои от партиите какви позиции ще вземат - предстои да видим следващата седмица, добави министърът. България е парламентарна република и считам, че правителството трябва да изпълнява решенията на Народното събрание, подчерта тя.

Това е въпрос на БСП, така Надежда Йорданова отговори дали, според нея, лидерът на левицата Корнелия Нинова ще изпълни обещанието си да излезе от коалицията, ако правителството гласува да бъде изпратено оръжие за Украйна.