Султанатът на Оман се отказа от исковете си срещу България, свързани с КТБ
С това всички претенции на Държавния резервен фонд на Султаната Оман могат да се считат за окончателно отпаднали
Султанатът Оман се отказа от исковете си срещу България заради КТБ. С това всички претенции на Държавния резервен фонд на Султаната Оман могат да се считат за окончателно отпаднали, съобщава Министерство на финансите.
Още по темата
- Десни политици осъдиха МФ, не казва колко пари са събрани по закона за КТБ
- Главният свидетел на обвинението по делото КТБ се яви в съда
- Свидетелят разкри какъв е бил механизмът за финансиране от "Фирмата" на Василев и КТБ
- Ключовият свидетел за КТБ: През 2008 г. Цветан Василев се промени, искаше пълно подчинение
На 22.10.2015 г. Държавният резервен фонд на Султаната Оман, в качеството си на акционер в "КТБ" АД, заведе международно арбитражно дело срещу Република България в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове (дело № ARB/15/43).
Държавният резервен фонд на Султаната Оман твърдеше по време на делото, че България е нарушила стандартите за третиране на чуждестранни инвеститори, установени в Договора за взаимно насърчаване и защита на инвестициите между България и Султанат Оман чрез действията на органите на Република България (българското правителство, Българската народна банка и българския съд), свързани с поставянето под специален надзор на "КТБ" АД и последващото отнемане на нейния лиценз. Държавният резервен фонд претендираше обезщетение в размер на 80 милиона евро.
След два тура от писмени защити, през месец декември 2018 г. Държавният резервен фонд на Султаната Оман направи отказ от исковете си срещу България без възможност да ги предяви отново пред този или друг международен трибунал. С това всички претенции на Държавния резервен фонд на Султаната Оман могат да се считат за окончателно отпаднали, а делото - приключило в полза на България.