Пред съда в Охрид показаха записи от побоя над Пендиков, обвиняемият не се признава за виновен
Пребитият Християн не присъства в съдебната зала, тъй като е на изследвания
Делото срещу Илия Спасески, основен обвиняем за побоя срещу секретаря на сдружение "Цар Борис Трети" в Охрид Християн Пендиков, ще продължи на 31 май. Днес бе първото заседание в основния съд в Охрид по делото, на което бяха представени доказателствата на обвинението, сред които и запис от охранителни камери, заснели случилото се през януари пред ресторант в македонския град. Спасески пък каза, че не се признава за виновен.
Още снимки от заседанието вижте тук >>>
Обвиняемият изтъкна, че се самоопределя като македонец. Тезата на защитата му е, че престъплението, в което е обвинен, не е от омраза. Адвокатите му обаче, не посочват какви са мотивите за побоя.
Съдът разгледа предоставените писмени доказателства по делото, предаде БТА. Пендиков вече е дал такива в полицията след случилото се вечерта на 9 януари пред ресторант в Охрид. Според представеното в залата Спасески е влязъл в заведението, където е бил Пендиков с приятелки, и го е ударил по главата с думите: "Не те ли е срам да се пишеш българин?". След като Пендиков излязъл от заведението, Спасески, с още две лица, го нападнали, като той го е държал, а едно от другите лица го е ударило по главата с бокс.
Пендиков свидетелства и, че е чул женски глас, който казва да го оставят, защото ще извика полиция, а Спасески отговорил: "Не трябва за българин да викаш полиция, нито един да не остане!", и побоят продължил.
Димитрия Цобоски, който е адвокат на обвиняемия, посочи, че има разминаване в показанията на Пендиков, дадени в полицията след случилото се и в интервюто след това за bTV. Според адвоката е вън от съмнение, че Пендиков е пострадал, но трябва да бъде разпитан. Днес обаче той не бе в залата, поради необходимостта да му бъдат направени още изследвания.
В цитираното интервю Пендиков разказва следното: "Аз бях в заведение, в което бяха мои приятелки. Дойдоха двама, трима човека и започнаха да ме нападат, че съм българин. Само с думи. Защо съм се наричал българин, че съм предател. И такива работи. След това аз излязох от заведението, да се обадя на Томе (председателят на клуба), да му кажа какво е станало, след което излезе Илия и ми взе телефона. Каза ми - "Влизай вътре и си стой спокойно, за да няма проблеми". Аз влязох вътре и видях, че не ме искат в заведението. Взех си якето и излязох навън. Отивах към паркинга сам, за да си взема колата и да си тръгна. И там се случи всичко".
Записите от камерите, представени в съда, пък показаха как в нощта на побоя между паркирали коли двама младежи бият трети, който е в защитна позиция. Виждат се удари в главата и гърба, вижда се как битият пада на земята и единият от двамата го рита в горната част на тялото. На записа се вижда и трети човек, който приближава и наблюдава случващото се, но не взима участие в побоя. По думите на адвоката на Спасески прокуратурата няма доказателства, че едното от лицата, които извършват побоя, е обвиняемият и това трябва да бъде доказано, информира "24 часа".
На следващото заседание на съда ще бъдат разпитани вещите лица и свидетелите на случилото се. По искане на защитата на Спасески сред тях ще е и неговият баща, който участвал в спасяването на българите при инцидента с потъналия през 2009 г. туристически кораб "Илинден".
Спасески е обвинен за това, че е причинил тежка телесна повреда от омраза, а целта на защитата е да докаже, че той не е извършил деянието и не е възпитаван в омраза.
По случая имаше и втори задържан - Борче Ангелов от Битоля, за когото прокуратурата поиска да се отнемат личните му документи, с които той би могъл да напусне страната, както и задължение да се явява на всеки 7 дни пред надлежен държавен орган.
На предишното заседание на 28 февруари делото беше отложено по настояване на адвокатите на обвиняемия заради обемната документация. Сред доказателствата имало много видео и аудиозаписи, с които те не били запознати. Повече от 10 свидетели бяха повикани от съдията, но едва двама от тях се явиха през февруари.
Делото тече на фона на решенията на властите в Република Северна Македония да заличат българските клубове в Битоля и в Охрид заради имената им - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети".