На ход е процедура за събарянето на строежа на Алепу
Проектите за възстановяване на нарушения от незаконното строителство естествен терен ще бъдат съгласувани от МОСВ
Започват действия за събаряне на строежа на Алепу и възстановяване на терена. ДНСК дава начало на необходимите действия, с които да възложи изготвянето на проект за екологосъобразна рекултивация на емблематичното място и за премахване на изградената до настоящия момент стоманобетонова конструкция, съобщиха от "Продължаваме промяната".
Строежът ще бъде отстранен, като ще остане единствено частта, която изпълнява укрепващи свлачището и терена функции.
"В момента сме пред възлагане на задание за проектиране за възстановяване на грозния белег, който нанесе незаконното строителство върху така емблематичния имот на местността "Алепу"", каза пред журналисти в парламента народният представител Мирослава Петрова от ПГ "Продължаваме Промяната".
Петрова обясни, че това е задание за проектиране, след което ще има проектиране за екологосъобразна рекултивация на терена и неговото възстановяване.
"То ще подлежи на одобрение от МОСВ, след това ДНСК издава заповед, която на база инвестиционните проекти, да укаже на собственика на терена да подходи към неговото възстановяване с негови сили и средства. Ако той не направи това, държавата влиза в своите законови правомощия и го прави, след което си търси средствата от собственика", обясни депутатът.
По думите й това, което следва, е да се възстанови склонът, такъв какъвто го помни обществото. По думите на Петрова най-важното е, че това е първата крачка от поредица законосъобразни, институционални ходове, които да гарантират този процес. Това ще се случва за пръв път в България, отбеляза депутатът.
"Премиер, който го е грижа за природата на България и има политическата воля да защити нейния интерес и институции, които работят, както в момента се случва, в коалиционното правителство, е отдавна чакана новина за обществото в България", посочи Петрова.
Законосъобразните действия на институциите са във връзка с окончателното решение на ВАС, потвърждаващо решението на БАС за обявяване за нищожно разрешението за строеж на община Созопол.
През ноември, когато излезе окончателното съдебно решение по казуса, инвеститорът на проекта "Алепу вилидж" заяви, че ще съди България в Страсбург. Отказа да събори и строежа с аргумента, че това ще предизвика екокатастрофа в района.