Министър Павлова: Процедурата за избор на главен прокурор и председател на ВАС трябва да продължи
Адвокати от цялата страна поискаха спиране на процедурите и оттеглянето на Сарафов
Процедурата за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС) трябва да продължи, защото не е редно ръководители на органи да бъдат с изтекли мандати и да се управляват от временно изпълняващи длъжностите. След като Конституцията позволява, тази процедура трябва да бъде извървявана, заяви министърът на правосъдието Мария Павлова преди заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет.
Дали президентът няма да подпише указ за назначаване на главен прокурор и председател на ВАС, е нещо, което ще видим през януари или март, посочи тя и допълни, че както за главен прокурор, така няма да предложи и кандидатура за председател на ВАС.
Народното събрание през последните две години дори не прие правила за избора и не показаха елементарно желание да започне тази процедура. Дори беше отменен изборът на вече избрани членове от магистратската квота, каза още Павлова.
След като преди месец откри процедура за избор на нов главен прокурор, днес Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъжда старта на процедурата за избор и на председател на Върховния административен съд. Това става месец преди края на мандата на настоящия шеф на ВАС Георги Чолаков, изтичащ на 22 ноември.
Според приетата от Съдийската колегия хронограма, която ще обсъжда Пленумът на ВСС, изборът на негов наследник трябва да се проведе на 20 март. Решението за старт на процедурата мина с 8 на 3 гласа. Против бяха председателят на ВКС Галина Захарова и върховните съдии Атанаска Дишева и Олга Керелска, припомня БНР. Пак те гласуваха срещу рестартирането на избора и за главен прокурор с един и същ мотив - конституционен забранителен текст и изтеклият мандат на този състав на ВСС.
Съмнения в легитимността на Съвета - и заради мандата, но и заради спорни решения през неговите вече седем години да избере следващия обвинител номер едно изразиха юристи, неправителствени организации, политически партии, а на два пъти и президентът Румен Радев. Към призивите за въздържание вчера Съюзът на съдиите в България добави и избор на председател на ВАС.
Адвокати от цялата страна поискаха спиране на процедурата за избор на главен прокурор и председател на ВАС
Адвокати от цялата страна призоваха да бъде прекратена процедурата за избор на председател на Върховния административен съд и главен прокурор. Това се посочва в позиция, получена в БТА, подписана от 25 адвокатски колегии.
Чрез нея се изразява несъгласие с избора на ръководители на възлови за съдебната система институции от "нелегитимен орган, както и с продължаващата конституционна, политическа и институционална криза, рушаща устоите на правовата държава".
Обръщението до момента е подкрепено от адвокатските съвети и председателите на 25 адвокатски колегии.
Адвокатите се обръщат към Висшия съдебен съвет с призив да прекрати откритата процедура по избор както на главен прокурор, така и на председател на Върховен административен съд, до сформирането на нов Висш съдебен съвет, за да осигури възможност новоизбраният ВСС в рамките на своя мандат да започне нова процедура и да направи легитимен избор на най-важните органи в съдебната система, като даде възможност за номинации на кандидати от всички органи с правомощия за това.
Отправено е и обръщение към кандидата за главен прокурор - и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, да оттегли номинацията си и участието си в процедура, която, според позицията, е "предрешена, лишена от легитимност и е на път окончателно да разруши институционалния авторитет на Прокуратурата на Република България, на съдебната система, а и на държавността като цяло".
С обръщението е отправен призив към всички адвокати и граждани да излязат на мирен протест на 25 октомври 2024 г. от 12:30 ч. пред сградата на Съдебната палата в София или в своя град, с което да изразят "несъгласието на адвокатурата, правната общност и обществото с избора на ръководители на възлови за съдебната система институции от нелегитимен орган, както и с продължаващата конституционна, политическа и институционална криза, рушаща устоите на демокрацията и правовата държава".
Датата е свързана с това, че на 25 октомври се отбелязва Денят на европейския адвокат и европейските правни общества. Тази година темата е независимостта и самоуправлението на адвокатурата и приносът ѝ за по-силни демокрации, припомнят авторите на документа.